България губи туристи от Сърбия и Македония заради визите
България 25.05.2007 16:03
Заради мудността на българските институции при издаването на визи България губи туристи от съседните държави. Това каза председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин в Добрич. Той допълни, че вече са водили разговор с Министерството на външните работи за по-бързото издаване на колективни визи, така както е в Гърция например.
От съседните държави единствено румънците и гърците могат да почиват у нас само с лична карта, затова според браншовите организации през тази година се очаква около 300 000 румънци да посетят страната ни.
Според Рагни очакваният годишен ръст на туристи е 6-8%. Най-предпочитана дестинация България ще бъде за летовници от Румъния, Русия, Чехия, Полша,Украйна, скандинавските страни.
Два са основните проблеми пред браншовите организации – липсата на кадри и лошата инфраструктура. Според Димитър Димитров, председател на браншовата организация в Добрич дефицитът в региона е около 1500 души за предстоящия туристически сезон. “Бедна България подготвя кадри за богата Европа”, така пък коментира ситуацията с износа на квалифицирани кадри Благой Рагин. По думите му, трябва да се работи за задържането им в България, а след това да се мисли за внос на кадри.
Според Рагин държавата трябва да инвестира в подобряване на инфраструктурата у нас, тъй като в анкетите туристите посочвали лошата инфраструктура като една от забележките. Ако има развита инфраструктура, ще можем да привлечем и по-богати туристи, категоричен беше той. Рагин пример с Хърватска, която посреща същия брой туристи, но реализира два пъти повече приходи./Дарик радио
От съседните държави единствено румънците и гърците могат да почиват у нас само с лична карта, затова според браншовите организации през тази година се очаква около 300 000 румънци да посетят страната ни.
Според Рагни очакваният годишен ръст на туристи е 6-8%. Най-предпочитана дестинация България ще бъде за летовници от Румъния, Русия, Чехия, Полша,Украйна, скандинавските страни.
Два са основните проблеми пред браншовите организации – липсата на кадри и лошата инфраструктура. Според Димитър Димитров, председател на браншовата организация в Добрич дефицитът в региона е около 1500 души за предстоящия туристически сезон. “Бедна България подготвя кадри за богата Европа”, така пък коментира ситуацията с износа на квалифицирани кадри Благой Рагин. По думите му, трябва да се работи за задържането им в България, а след това да се мисли за внос на кадри.
Според Рагин държавата трябва да инвестира в подобряване на инфраструктурата у нас, тъй като в анкетите туристите посочвали лошата инфраструктура като една от забележките. Ако има развита инфраструктура, ще можем да привлечем и по-богати туристи, категоричен беше той. Рагин пример с Хърватска, която посреща същия брой туристи, но реализира два пъти повече приходи./Дарик радио
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:06 Съдът регистрира партия "Прогресивна България"
- 08:58 Бивш министър в кабинета на Педро Санчес бе осъден на 24 години затвор за корупция
- 08:51 Бабиш забрани на чешкия президент да присъства на срещата на върха на НАТО
- 08:43 Антон Кутев: Искаше ми се да вървим много по-бързо, искаше ми се да сме много по-решителни
- 08:36 Иван Шишков: Къщите в "Баба Алино" трябва да бъдат съборени, няма друго решение
- 08:28 САЩ временно свалят петролните санкции срещу Иран
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан