Българите в Одеса празнуват 24 май
България 24.05.2012 07:49
На 24 май 2012 г. ще се състоят редица мероприятия по повод Деня на славянската писменост и култура и поредната годишнина от побратимяването на градовете Одеса (Украйна) и Варна (България).
Организаторите са Всеукраинската обществена организация „Конгрес на българите в Украйна“ и Българският младежки клуб „Актив“. Тържествата ще се проведат под патроната на Генералното консулство на Р България в Одеса, с участието на Одеските градски власти, Областната администрация, Генералните консулства на Гърция, Русия и Беларус в Одеса.
От 9:00 часа ще започне литургия в Храма на Св.Св Кирил и Методий. Пред паметника на Първоучителите, който се намира на територията на Одеския национален университет „Мечников“, представителите на българската общност и местните власти ще положат цветя. Честванията ще продължат с Кръстен ход от Свято-Илиинския манастир, по улиците Пушкинска, Гръцка, до Съборния площад. След това ще има и молебен. Българският младежки клуб „Актив“ ще открие изложба на стари снимки „Българите в Бесарабия: хроника на века“ в Одеския историко-краеведчески музей. Изложбата представя оригинални снимки и фотоси от ежедневието на бесарабските българи, започвайки от 1901 г. Ще завършат тържествата с концерт, който ще се проведе на централната улица в Одеса – „Дерибасовка“.
В концерта ще участват колективи от Одеса и областта от различни Национално-културни дружества: руското, полското, чешкото, гръцкото и, разбира се, българските: танцовите състав „Лудо-Младо“, „Български сърца“, «Кокиче»; Вокалните формации „Радо-Младо“, «Здравец», «Нашите хора», вокалистите В. Зеленков, В. Неткова и Л. Граматик., както и много други.
Организаторите са Всеукраинската обществена организация „Конгрес на българите в Украйна“ и Българският младежки клуб „Актив“. Тържествата ще се проведат под патроната на Генералното консулство на Р България в Одеса, с участието на Одеските градски власти, Областната администрация, Генералните консулства на Гърция, Русия и Беларус в Одеса.
От 9:00 часа ще започне литургия в Храма на Св.Св Кирил и Методий. Пред паметника на Първоучителите, който се намира на територията на Одеския национален университет „Мечников“, представителите на българската общност и местните власти ще положат цветя. Честванията ще продължат с Кръстен ход от Свято-Илиинския манастир, по улиците Пушкинска, Гръцка, до Съборния площад. След това ще има и молебен. Българският младежки клуб „Актив“ ще открие изложба на стари снимки „Българите в Бесарабия: хроника на века“ в Одеския историко-краеведчески музей. Изложбата представя оригинални снимки и фотоси от ежедневието на бесарабските българи, започвайки от 1901 г. Ще завършат тържествата с концерт, който ще се проведе на централната улица в Одеса – „Дерибасовка“.
В концерта ще участват колективи от Одеса и областта от различни Национално-културни дружества: руското, полското, чешкото, гръцкото и, разбира се, българските: танцовите състав „Лудо-Младо“, „Български сърца“, «Кокиче»; Вокалните формации „Радо-Младо“, «Здравец», «Нашите хора», вокалистите В. Зеленков, В. Неткова и Л. Граматик., както и много други.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:22 Хороскоп за събота, 27 юни 2026 г.
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф
- 19:20 Карлос Насар прие покана да рекламира България чрез туризма
- 19:12 Силни бури парализираха транспорта в Япония и Нова Зеландия
- 19:03 Дават "иранска помощ" на земеделците за поскъпналите торове и горива
- 18:54 Ценни съкровища от Желязната епоха ще бъдат показани за първи път в Шотландия
- 18:46 Китай: Все по-чести екстремни явления през настоящия сезон