
България 12.02.2025 14:29 Снимка: ДНЕС+
Българите са най-недоволни от работата и доходите си в ЕС
Българите са най-недоволни от работата си и от получаваните пари сред жителите на страните от ЕС, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Това е в основата българите да са най-малко удовлетворени от живота си.
Удовлетвореността на българите от работата им по скалата от 0 до 10 е средно 6,2, при средна оценка за страните от ЕС 7,4. Само в две държави хората дават оценка за работата си под 7. Освен България, втората държава, където хората са най-недоволни от работата си, е Гърция с оценка от 6,8. В останалите държави оценките на хората за работата им са близки, няма държава от ЕС, в която много обичат да работят. Сред държавите, за които Евростат има данни, най-доволни от работата си са в Норвегия (с оценка 8), но тя не е от ЕС.
Любопитно е, че има държави, в които хората с по-високи доходи и тези с по-ниски обичат еднакво работата си. Такава е ситуацията например в Белгия, Испания, Франция, Австрия и Нидерландия. В Ирландия хората с по-ниски доходи дори харесват работата си повече от тези с високи доходи. Но в България и Гърция ситуацията е различна. В България хората с по-високи доходи дават оценка 6,3 за удовлетвореност от работата си, а оценката на тези с ниски доходи е 5,3. В Гърция тази разлика е още по-голяма и удовлетвореността е съответно 7 и 4,9.
Затова не е изненада, че българите са най-малко удовлетворени от финансовото си състояние като го оценяват средно с 4,6 по скалата от 0 до 10. При положение, че средно жителите на ЕС са доста доволни от финансовото си състояние, като го оценяват на 6,6, информира "Труд".
Най-високите нива на удовлетвореност от финансовото състояние са отчетени в Нидерландия и Финландия (и двете по 7,6), следвани от Швеция (7,4) и Австрия (7,3). В другия край на класацията има шест държави от ЕС, където нивото на удовлетвореност е под 6, което означава, че хората са по-неудовлетворени, отколкото доволни от финансовото си състояние. Това са Латвия (5,9), Унгария (5,9), Словакия (5,8), Хърватия (5,7), Гърция (5,3) и на последно място е България с оценка 4,6.
Още по темата
![]() |
1 | 2.0974 |
![]() |
1 | 2.30749 |
![]() |
10 | 3.82088 |
![]() |
100 | 4.4813 |
![]() |
1 | 1.73128 |
Последни новини
- 22:26 Хороскоп за петък, 9 май 2025 г.
- 20:37 Концепцията на МОН за задължителния час по ДОБРОДЕТЕЛИ И РЕЛИГИИ
- 20:35 ЕК: Твърденията за саботаж или чужда намеса при българския F-16 трябва да бъдат взети сериозно
- 20:33 Новият папа е американецът Робърт Превост, който е избрал името Лъв XIV
- 19:33 Бил Гейтс дарява 200 милиарда долара до 2045 г., обвинява Мъск, че вреди на бедните по света
- 19:25 Жителите на постройките в "Захарна фабрика" отново блокираха бул. "Сливница"
- 19:16 МВР работи по съвместни мерки срещу инцидентите с тротинетките за общините
- 19:07 Съдът пусна тримата биячи от Пловдив за по 2000 лв.