Аварии, финансова нестабилност и замърсяване от Топлофикация-София

България 29.10.2021 16:26 Снимка: ДНЕС+

Аварии, финансова нестабилност и замърсяване от Топлофикация-София

Топлофикация-София трябва да подобри финансовата си стабилност, да подмени старо оборудване, котли, да ремонтира сгради, да осигури по-голяма безопасност на служителите си, както и да намали въглеродните емисии.

Това са основните изводи в американския доклад на "Black & Veatch" Management Consulting, разработен по силата на Споразумението за безвъзмездна помощ, подписано между Столична община и Агенцията за търговия и развитие на САЩ, за разработване на план за техническа, оперативна и финансова стабилизация, както и модернизация на мощностите и управлението на "Топлофикация" - София.

Докладът на компанията е в рамките на 67 страници - на български и на английски, и започва с преглед на състоянието на дружеството. След преглед на мощностите на терен се установява, че "Топлофикция-София" в момента надхвърля далеч границите на въглеродните емисии, позволени от директивата за емисиите на ЕС - заради което понася глоби и има негативен имидж в обществото. "Блек и Вийч" отбелязва, че в момента ЕК изготвя нови стандарти, които ще са готови за гласуване януари 2022 и дружеството трябва да се съобрази с тях.

Прегледът на експертите установява, че голяма част от оборудването и инфраструктурата на "Топлофикция-София" е остаряло, което е риск за безопасността на работниците.

На място са посетени топлоцентралите от 29 юни до 1 юли 2021 г. и се установява, че има повишен риск от аварии, има и данни за наранявания и инциденти със служителите, липсващи табели, пукнатини, повредени топлоизолации, липса на сградно осветление, конструкциите на сградите. Направена е справка - 35 регистрирани травми, на терен са пострадали работници, от които 60% са с химическо натравяне, травми от падане, главно в ТЕЦ София. Работниците са герои, че успяват да работят с това оборудване, пише още в доклада.

В плана категорично се изисква да се подобри рискът за безопасност на служителите, установява се, че по голямата част от сградите на Топлофикация-София са в лошо състояние поради възрастта и недофинансирани програми за поддръжка и ремонт. Отбелязани са постоянните аварии и спирания на топлата вода на столичани, като например 2-9 август 2021 г. заради ремонти в София Изток са останали без вода. Американската компания описва, че подобни събития не са необичайни.

В доклада пише още, че не са предоставени данните за прекъсвания на четирите големи електроцентрали, но от тази в Земляне за Люлин се вижда, че има риск да се увеличават часовете за ремонт и количеството на загубеното производство. Също - вижда се от графики, че количеството за подгряване на вода поради загуби последните 10 г. се е увеличило поради течове в разпределителната система. Тук планът изисква надеждност и модернизация на системите, при съвременните системи има възможност за повишаване на ефективността на отоплителните инсталации и намаляване на общите разходи за гориво, експлоатационни разходи и емисии.

Една от основните цели на плана е да помогне на България да спазва изискванията на ЕС за намаляване на парниковите газове. Според таблици се вижда, че страната е намалила с 40% от 1990 г., но все пак оставаме една от страните в ЕС, където голяма част от електропроизводството идва от въглищни централи.

Финансова стабилност

В доклада на Блек и Вийч пише, че "Топлофикация-София" е на загуба, като за 2020 г. дългът е 67.2 млн. лв. Иначе е заложено, че дружеството очаква 15% ръст на клиентите следващите 20 г. Компанията отправя критики към доклада за 2019 г. на самото дружество и на този от 2020 г. на Cogen, например, че не се разглеждат влошаващата се инфраструктура за разпределение на топла вода, не се взема предвид възрастта на бойлерите, не се разглеждат бъдещи проекти за ръст. "Блек и Вийч" установява силна корелация на топлинното натоварване и силно натоварване на околната среда, което не бива да се пренебрегва.

Предвид мащаба на текущите оперативни и финансови недостатъци на "Топлофикация - София" ЕАД "Блек и Вийч" смята, че е наложително планът да осигури съществен и цялостен капитален ремонт. Този раздел обсъжда първоначалните параметри и препоръки на плана и определя конкретни проекти за постигане на целите на плана.

Планът изисква надграждане на разпределителната мрежа - течовете са 19% годишно, което води до изтичане на приходи. Предлага се нова когенерационна централа и надграждания за съществуващата, нови котли. Целта за бъдещи загуби трябва да е 15% или по-ниска.

Предлагат се две нови когенерационни инсталации за увеличаване на капацитета за генериране на електрическа енергия на "Топлофикация - София" ЕАД и това с най-висока обща ефективност, като същевременно се отделят минимум CO2. Двете когенерационни централи трябва да бъдат идентични по дизайн. Едната ще се намира на площадката на ТР София-Изток, а другата - на площадката ТР Люлин. ТЕЦ-София и Земляне не са разгледани поради близостта до големи и разширяващи се жилищни комплекси, които могат да поставят непосредствени и дългосрочни локализирани екологични проблеми.

Освен това лекотата на свързване с електрическата мрежа в София-Изток и Люлин също повлия върху избора на тези две места за когенерационната централа. Представен е етажен план на когенерационната централа. Предвиждат се нови котли и намаляване на емисиите, надграждания към съществуващите, два нови парогенератора в София-Изток, нови котли за топла вода.

От 2012 г. дружеството е натрупало загуби за 397 млн. лв. Нетекущите и текущите задължения на Дружеството към 31 декември 2020 г. са 1 003,5 млн. лв. Към края на 2020 г. задълженията на БЕХ и "Булгаргаз" представляват повече от 75% от общите задължения на "Топлофикация - София" ЕАД.

За 12-месечния период, приключващ на 31 декември 2020 г., "Топлофикация - София" ЕАД е завело общо 8 715 дела срещу клиенти в съответния съд. Едновременно с това клиентите са завели 454 дела срещу дружеството. И накрая, "Топлофикация - София" ЕАД е завела общо 9 761 изпълнителни дела в съдилищата през 12 -месечния период, приключващ на 31 декември 2020 г.

Има програма за финансово преструктуриране на дружеството, която ще изисква капиталови разходи, оценени на около 860 000 000 евро. За да се осигури финансиране на конкурентни цени за тази програма, следните две ключови действия трябва да се разглеждат като приоритети: 1. Алтернативно снабдяване с газ: Осигуряване на алтернативни доставки на газ, в идеалния, за да се намали зависимостта от Булгаргаз. 2. Договор за покупка на електроенергия (PPA): Подписване на един или повече дългосрочни договори.

След като планът бъде одобрен и проучването приключи, компанията очаква, че необходимото планиране ще отнеме приблизително 6 до 9 месеца, а строителството - още 30 месеца. След това "Топлофикация - София" ЕАД ще бъде напълно способна да осигурява надеждна и достъпна топлинна енергия по финансово устойчив и екологично съобразен начин в продължение на наймалко 25 години.

Докладът бе разгледан на брифинг днес, който трябваше да се излъчи онлайн в 10 ч. Поради технически причини излъчването не се състоя, но след няколко часа бе публикувано на страницата на Столичен общински съвет.

Зам.-кметът по финансите на Столичната община Дончо Барбалов, председателят на енергийната комисия на СОС Прошко Прошков и изпълнителният директор на "Топлофикация София" Александър Александров дадоха разяснения за медиите по доклада. От САЩ в представянето се включи г-н Сесил Лорънс, ръководител на техническия екип, изготвил анализа.

Той каза, че заради лошото състояние на централите има риск от аварии и опасност за работниците, остаряла е разпределителната система. Texнoлoгиятa, ĸoятo щe бъдe избpaнa, щe e тaĸaвa, ĸoятo в бъдeщe щe мoжe дa зaпoчнe дa paбoти и cъc зeлeн вoдopoд. Πлaнът e c 20-гoдишeн xopизoнт oттyĸ нaтaтъĸ, зa дa мoжe дa ce пoдoбpи нeнaдeжднocттa нa paбoтaтa нa "Toплoфиĸaция Coфия", уточни Лорънс.

Над 70 г. е оборудването, има гаранционни срокове, които са изтекли, трудно се поддържа, почти невъзможно. Топлопреносната мрежа е изградена по различен начин, не е интегрирана, пресен пример това лято, когато са спрени два от ТЕЦ-овете, даде за пример директорът Александров. Също призна, че работниците са герои, за да продължават да поддържат работата на дружеството. Взето е предвид разширяване на града, налице е желание на повече софиянци да се присъединят към мрежата на дружеството, поради което се очаква работата му да се увеличава, посочи в заключение директорът. Той коментира за в бъдеще строеж на RDF-завода и малки водогрейни котли в ТЕЦ Земляне, изграждане на две нови - в Младост и Малинова долина./news.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911