Атанас Пеканов: Получили сме 25% от средствата по ПВУ

България 05.05.2023 18:25 Снимка: ДНЕС+

Атанас Пеканов: Получили сме 25% от средствата по ПВУ

„България е в „златната среда“. Получили сме около 25% от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. Има много страни, които са получили много по-малко. Това заяви служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов от парламентарната трибуна.

"Има шест-седем страни, които въобще не са направили искане за първо плащане. Целта ни е да не се допусне забавяне на изпълнението по време на предоговарянето, както и загуба на европейски средства по Плана, добави Пеканов. Той подчерта, че преговорите по предоговаряне продължават. По думите му възможно най-скоро, след като приемем необходимото законодателство, да получим средствата по втория транш.

Служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства напомни, че България е получила първия транш по ПВУ през декември благодарение на работата на служебното правителство. Пеканов обясни, че средствата се съхраняват в Министерство на финансите и се разпределят и разплащат от министерството на база на определените проекти.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355