България 25.11.2025 15:51 Снимка: ДНЕС+
АПС предлага пенсиите да се актуализират от 1 януари
Парламентарната група на АПС предлага пенсиите да се актуализират от 1 януари, а не от 1 юли, тъй като по-високите осигуровки и данъци ще се плащат от 1 януари. Това заяви пред БНР депутатът от АПС Хасан Адемов.
Той поясни, че парламентарната му група е направила няколко предложения, които да се разгледат между първо и второ четене на Бюджет 2026. Адемов подчерта, че те се базират на разговори с пенсионери и представители на бизнеса.
Народният представител отбеляза, че едно от предложенията е да се увеличи обезщетението за безработица. Минималният размер се запазва в бюджета на НОИ. А хората, които получават обезщетение ще паднат под линията на бедност, поясни той.
АПС подкрепя запазването на минималния размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица - земеделски производители. Хасан Адемов смята, че те трудно ще достигнат нивата на минималната работна заплата за 2026 г. от 620 евро. По думите му предложенията са направени с надеждата да има дискусия.
Според него в бюджета за следващата година се увеличават разходите за сметка на стабилността. Адемов е на мнение, че управляващите искат да се харесат на избирателите и за това не предлагат непопулярни мерки.
Според него разходите в бюджета трудно могат да бъдат генерирани от икономиката, която има пределни възможности за ръст - 2,75%. Депутатът от АПС не смята за често да се прехвърля отговорността за тези разходи към работещите в реалната икономика.
Той посочи, че предизборната реторика за президентските избори вече е започнала. По думите му следващата година тя ще стане още по-интензивна.
По отношение на предложението за отдаване на Българския спортен тотализатор на концесия той заяви, че има доста въпроси, на които няма отговори. Адемов посочи, че липсва и достатъчна прозрачност на предлаганите промени.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:19 САЩ одобриха продажба на ракети "Пейтриът" на Рияд и хеликоптери "Апачи" на Тел Авив
- 18:09 172 години от рождението на Стефан Стамболов
- 18:00 Лудогорец вече подобри един европейски рекорд, може да бие още два
- 17:50 Спряха най-голямата руска звезда да защитава трите си титли на Олимпиадата
- 17:38 САЩ са в бюджетна парализа
- 17:27 Снимки в досиетата "Епстийн" показват принц Андрю на четири крака над жена
- 17:17 Министерство на финансите: България спечели най-голямото арбитражно дело, заведено срещу нея досега
- 17:07 Украйна: Свалихме 64 руски дрона. Русия съобщи за 26 унищожени безпилотни летателни апарат