Антон Кутев: Не изключвам до края на годината да се случат промени с данъците

България 30.05.2026 12:54 Снимка: ДНЕС+

Антон Кутев: Не изключвам до края на годината да се случат промени с данъците

Предстои икономическа криза у нас - трябва да се удържи

Ако не европейска или световна, то икономическа криза поне в български вариант най-вероятно предстои. Трябва да се вземат мерки да се удържа.

Качването на данъците не може да се свързва с антикризисни мерки. В момента прогресивното данъчно облагане не смятам, че е релевантно на кризата. Това каза депутатът от "Прогресивна България" Антон Кутев  в отговор на въпрос дали ще се пипат данъците. 

Не изключвам до края на годината да се случат промени с данъците, каза още той. По думите му прогресивното данъчно облагане е полезно, но въпросът е кога е правилното време.

Състоянието на финансите е такова, каквото е. И това, че е констатирано отвън, няма кой знае колко значение, освен че ще форсира едни по-остри мерки на въздържане от излишни разходи. Нищо ново не ни казаха, знаехме го - че дефицитът не отговаря на 3%, каза още Антон Кутев във връзка с наказателната процедура на ЕК към България по отношение на финансите. Той заяви, че данните за инфлацията и дефицита са били манипулирани, за да влезем в еврозоната.

На въпрос как така България е успяла да подведе Брюксел, той заяви, че става дума за същата Европейска комисия, която е ползвала същите механизми и преди Нова година и след това. 

Според него големият проблем за България е дефицитът, също  и инфлацията.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355