"Алфа рисърч": Кой отива на балотаж е интригата в София

България 01.10.2007 10:42

В първите дни на предизборната кампания съотношението на силите между основните претенденти за кметския пост в София е 33.8 на сто за Бойко Борисов, 8.7 на сто за десния кандидат Мартин Заимов, следван плътно от Бриго Аспарухов (БСП) със 7.6%. Това показва представително за столицата изследване, проведено от агенция "Алфа Рисърч" през периода 25 - 29 септември т.г., сред 900 души по поръчка на електронното издание Zagrada.

Електоралната подкрепа за останалите кандидат-кметове е далеч по-слаба - 3.4 на сто за Антония Първанова (НДСВ), 3.2% за Тити Папазов (Демократическата партия), 1.5 на сто за претендента на "Атака" Слави Бинев, а останалите кандидати събират под един процент. Кампанията започва с 36 на сто заявена от избирателите активност, 17 на сто се колебаят, а 47% няма да гласуват.

Според социологическите данни за втори мандат на Бойко Борисов биха гласували най-вече избирателите на възраст от 31 до 50 г., със средно образование, заети в администрацията и пенсионери. Действащият кмет привлича в най-голяма степен подкрепата на симпатизантите на ГЕРБ и НДСВ, отбелязват от "Алфа рисърч".

За Мартин Заимов биха гласували хората с висше образование, представителите на свободните професии, служителите в администрацията или мениджъри. Към момента Заимов успява да консолидира десните избиратели, мнозинството от решилите, че ще гласуват привърженици на СДС и ДСБ, застава зад него. Има обаче съществена разлика в мобилизацията на десните избиратели - докато привържениците на ДСБ са силно мотивирани да гласуват, симпатизантите на СДС все още не са решили дали да участват в изборите, казват от "Алфа рисърч".

Подкрепата за Заимов е нараснала леко спрямо предишното проучване (14 - 24 септември) - от 8.5 на сто, сега той събира 8.7 на сто от гласовете на софиянци.

Разширила се е и подкрепата за Бриго Аспарухов - от 7.0 на сто на 7.6 процента. За момента Аспарухов получава подкрепата на 59% от привържениците на БСП, но всеки пети изразява предпочитание към Борисов, коментират социолозите. /Дневник.бг

CHF CHF 1 2.07736
GBP GBP 1 2.291
RON RON 10 3.8881
TRY TRY 100 4.28061
USD USD 1 1.69851