9 май - Денят на Европа

България 09.05.2023 08:03 Снимка: ДНЕС+

9 май - Денят на Европа

В държавите от ЕС и НАТО 9 май се отбелязва като Денят на Европа. Тази година се навършват 73 години от декларацията на Робер Шуман.

На 9 май 1950 г. френският министър на външните работи Робер Шуман произнася "Декларацията на Шуман". С нея той предлага създаването на Европейска общност за въглища и стомана (ЕОВС), която предвижда обединяване на производството на въглища и стомана на страните участнички.

ЕОВС е основана от Франция, Западна Германия, Италия, Нидерландия, Белгия и Люксембург и се превръа в първата от редица наднационални европейски институции, които в крайна сметка се превръщат в това, което днес наричаме Европейски съюз.

През 1950 г., пет години след края на Втората световна война, европейските страни все още не са успели да преодолеят пораженията, които тя нанася на Европа. В политическите кръгове на целия континент твърдо е залегнало решението да бъде избегната друга война с подобни мащаби. Европейските правителства стигат до извода, че обединяването на производството на въглища и стомана би направило войната между исторически съперници като Франция и Германия, "не само немислимо, но и практически невъзможно", както е записано в Декларацията на Шуман.

Обединяването на икономическите интереси се оказва правилно решение, което води до подобряване на жизнения стандарт и става първа стъпка към обединена Европа. "Обединението на Европа няма да стане отведнъж или според някакъв специален план. То ще бъде изградено чрез конкретни постижения, които първо създават чувство на солидарност", се посочва в Декларацията на Шуман.

"Световният мир не може да бъде запазен без творчески усилия, съответстващи на опасностите, които го заплашват" - днес тези думи на Шуман се считат за първата стъпка към обединяване на европейските усилия в инициатива, която сега е прераснала в Европейския съюз.

Робер Шуман предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла. "Декларацията на Шуман" се счита за основополагаща за днешна Обединена Европа, за началото на поетия път към общност на споделени ценности и общи интереси.

През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз, на свое заседание в Милано, решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. От тогава денят символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. Тази дата става символ на Обединена Европа наред със синьото знаме със златни звезди, Одата на радостта от Деветата симфония на Бетовен по текст на Фридрих Шилер и единната валута (еврото).

Пътят на България към присъединяване в единното европейско пространство започва веднага след промените от 10 ноември 1989 г. В края на 1990 година VII Велико народно събрание приема решение за желанието на Република България да стане пълноправен член на Европейските общности. То е гласувано по предложение на математика Любомир Иванов – член на Националния координационен съвет на СДС.

В края на 1995 година XXXVII Народно събрание гласува решение Република България да подаде официално молба за пълноправно членство в Европейския съюз. Ден след гласуването молбата ни е предадена в Европейския съвет. От този момент до 25 април 2005 г. страната ни ипълнява всички условия за членство в ЕС, поставени в разработената пътна карта за присъединяването ни.

Република България става официално член на Европейския съюз на 1 януари 2007 г.

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481