640 000 души в България са естествено защитени срещу СПИН

България 01.12.2004 17:18

През 2008 светът вероятно ще разполага с ваксина срещу СПИН, това прогнозира известният вирусолог професор Радка Аргирова. Според нея, големият въпрос е дали тя ще бъде универсална, срещу всички субтипове на СПИН или ще бъде само срещу един или два.

Осем процента от българите обаче не се нуждаят от ваксина срещу СПИН, защото са естествено имунизирани срещу болестта. “Това е сигурна защита срещу вируса, ако става дума за сексуално предаване, ако обаче става дума за заразяване по кръвен път в смисъл на наркомания, тоест заразяване директно в кръвния ток с вируса, тогава този белтък е различен и не се кодира от същия ген и тогава нещата стават сложни”, обясни проф. Аргирова.
Тя допълни, че вирусът на СПИН заразява хората, като се прикрепва към техните клетки с шипчета. Когато хората имат ген с липсващ участък, шипчетата на вируса няма къде да се захванат и той умира. Такъв ген с липсващ участък имат 640 000 души в България, съобщи проф. Аргирова. Те са естествено защитени срещу заразяване със СПИН, но само когато става въпрос за СПИН, предаван по полов път.
50 000 лева ще отдели Министерството на младежта и спорта за обучение на деца по проблемите на вируса на СПИН. Това каза министърът на младежта и спорта Васил Иванов-Лучано. Информацията е на bTV.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355