България 16.11.2022 11:03 Снимка: ДНЕС+
27% от българите срещат затруднения при плащането на битовите сметки и имат просрочени такива
27 на сто от българите срещат затруднения при плащането на битовите сметки и имат просрочени такива, показва проучване на Еврофонд „Кризата с разходите за живот и енергийната бедност в ЕС”, съобщават от КНСБ на страницата на синдикалната организация.
Делът на анкетираните в ЕС, които съобщават, че са изостанали при плащането на сметките си за комунални услуги, варира от 7% в Дания и Швеция до 50 на сто в Гърция. Средно за ЕС този процент е 15,6. Тези хора са и най-силно изложени на риск от енергийна бедност.
Средно 28% от анкетираните в ЕС очакват да имат проблеми с плащането на битовите сметки през следващите три месеца, а 31% от домакинствата с автомобил прогнозират, че ще имат затруднения с плащането на разходите за поддръжката му.
Изследването показва, че жените са по-силно засегнати от повишаването на цените на електроенергията – 44% от самотните майки и 31 на сто от самотните жени очакват да изпитат затруднения при покриването на разходите за енергия през следващите три месеца. За сравнение такива трудности очакват 26% от самотните мъже и 30 на сто от двойките с деца. Ето защо равенството в заплащането с мъжете е необходимо повече от всякога, посочват от ЕКП. Данните разкриват реалното отражение върху жените на неравенството в доходите. Средно за ЕС то е 13 на сто. В същото време кризата с разходите за живот затруднява жените да избягат и от домашното насилие, тъй като са финансово обвързани и зависими от насилника-партньор и не могат да живеят само със своя доход, коментират от ЕКП.
Необходими са спешни мерки, посочват от ЕКП, и напомнят за плана от шест точки, който включва:
- Повишаване на заплатите, за да се отговори на нарастващите разходи за живот;
– Ограничаване на цените на енергията;
– Спешни плащания за тези, които изпитват най-големи затруднения да плащат сметките си;
– Забрана на прекъсването на доставките на енергия;
– Извънредни данъци върху свръхпечалбите на енергийните гиганти;
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:37 Доналд Тръмп обеща да остави ноктите си дълги - в чест на най-големия си фен Ники Минаж
- 19:29 Вятърна енергия от небето: Китай тества летяща турбина
- 19:22 Reuters: Русия руши енергийната система на Украйна в разгара на зимните студове
- 19:15 Sky News: Ако Украйна загуби Славянск и Краматорск, целият източен фронт ще рухне
- 19:07 Бурята "Кристин" взе на най-малко четири жертви в Португалия
- 19:00 "Булката!" показва нов поглед към легендата за Франкенщайн
- 18:53 Инуитите в Гренландия се дивят на САЩ и Дания: Никой не притежава земята ни, тя се споделя
- 18:45 Nvidia, Microsoft и Amazon готвят инвестиция до $60 милиарда в OpenAI