Ексгенерали от НАТО зоват Европа да се подготви за изтеглянето на САЩ от важен договор с Русия

ЕС и Свят 12.05.2020 19:43

Пенсионирани генерали от НАТО и военни представители призоваха САЩ да останат в договор с Русия от 1992 г., който позволява разузнавателни полети, но в същото време предупредиха европейските столици да се подготвят за евентуално излизане на американците, пише "Гардиън".

Военният министър на САЩ Марк Еспър и държавният секретар Майк Помпео са решени да извадят САЩ от договора "Открито небе", който според европейски лидери и защитници на контрола над оръжията вярват, че намалява риска от война.

В съвместна декларация група от 16 пенсионирани военни командири и военни министри, в координация с мозъчния тръст Европейска лидерска мрежа (ELN), отбелязва, че договорът носи стабилност между ядрените сили.

Според тях договорът е увеличил военната прозрачност и предсказуемостта, помогнал е за изграждането на доверие и засилване на взаимното разбирателство.

Ако САЩ се оттеглят от договора, ще изгубят правото си за извършване на полети над Русия, но Русия все още ще може да провежда такива полети над американски военни обекти в САЩ.

Авторите на декларацията вярват, че Европа може да е най-големият губещ от изтеглянето на САЩ.

Те призовават Русия да прекрати нарушенията над договора. САЩ отдавна се оплакват, че Русия нарушава договора: ограничаване на полетите над Калиниград до по-малко от 500 километра и създаване на изключителен коридор по границата на Русия с окупираните Южна Осетия и Абхазия.

Но ако САЩ напуснат договора, в декларацията се призовава останалите страни членки на НАТО да останат в споразумението, като подчертават, че европейските страни провеждат 55% от полетите, а 59% от полетите на Русия са над европейски държави. Европейските държави нямат възможностите на САЩ за наблюдение, използвани при тези полети.

Призовава се също останалите страни по договора да се срещнат в рамките на два месеца след оттеглянето на САЩ, за да обсъдят бъдещото функциониране на споразумението без Вашингтон. Това би включвало ограничаване споделянето на информация между страните членки на НАТО със САЩ.

Русия и САЩ са сред 34 държави, които са се подписали под договора за установяване на режима "Открито небе" (ДОН), позволяващ извършването на наблюдателни полети над териториите на страните членки. Идеята е, че колкото е по-голяма прозрачността, толкова по-малък е шансът да възникне конфликт.

Договорът за установяване на режима "Открито небе" (ДОН) е открит за подписване на 24 март 1992 г. в Хелзинки. Той влиза в сила от 01 януари 2002 г. след ратифициране от всички страни по него. България подписва договора на 24 март 1992 г. и го ратифицира на 15 април 1994 г. /news.bg
CHF CHF 1 2.08755
GBP GBP 1 2.35194
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.40331
USD USD 1 1.85686