Чуждестранни медии: Русия я очакват времена на велики маневри

ЕС и Свят 18.01.2020 10:58

Основният въпрос е какво ще се случи с министрите на руското правителство сега и колко от тях ще могат да се върнат в състава си." Посланието на президента Путин до Федералното събрание и последвалата оставка на правителството на Медведев озадачиха западните медии. Те предполагат, че предложените промени в конституцията са първата голяма ревизия на политическата система на Русия от 1993 г.

Ден преди това руският президент Владимир Путин отправи традиционно послание до Федералното събрание. Експертите отбелязват, че в речта на държавния глава се поставя безпрецедентен акцент върху борбата с бедността, подкрепата на семействата, развитието на образованието и подобряването на жизнения стандарт. Путин също предложи редица големи промени в конституцията на страната. Освен всичко друго, да се повери на Държавната дума правото да одобри кандидатурата на министър-председателя и на цялото правителство.

След резултатите от президентското обръщение, премиерът Дмитрий Медведев заяви, че в Русия са планирани редица фундаментални промени, които ще внесат значителни изменения не само в Конституцията, но и в баланса на силите като цяло. „Очевидно е, че правителството трябва да предостави на президента възможността да вземе всички решения, необходими за това“, каза Медведев и обяви оставката на правителството с пълна сила. След това Путин предложи кандидатурата на ръководителя на Федералната данъчна служба Михаил Mishustina за поста на министър-председател на Русия.

Чуждите медии реагираха емоционално на иновациите, подготвящи се да бъдат въведени в руската политическа система.

„Тези конституционни промени са първата голяма ревизия на политическата система на Русия след 1993 г., когато Борис Елцин въведе танкове в центъра на Москва. В сравнение с Елцин, който беше изключително непопулярен в страната, Путин има голяма лична сила и подкрепа от хората, така че може уверено да промени системата, както сметне за добре “, пише The New York Times .

От своя страна британският The Independent посочва променената логика на назначаването на премиери в Русия. „Тази сензационна стъпка прави едно чудо кой ще стане наследник на Путин през 2024 г. Досега министър-председателят, който беше на този пост от 2008 до 2012 г., беше разглеждан като най-вероятният кандидат. Не се знае дали неговото оттегляне от фронтовата линия на политиката напълно ще го лиши от шансове. Въпреки това, този, който ще ръководи правителството на негово място, ще бъде възприет като основен претендент за тази роля “, предполага изданието.

Парижката Ле Фигаро отбеляза предложенията на Путин относно промените в Конституцията: „Основната предложена мярка е насочена към засилване на ролята на парламента при формирането на правителството и предоставяне на прерогатива за избор на министър-председател, който ще бъде задължен да назначи президентът. Сега Държавната дума само потвърждава избора на държавния глава."

Френският Льо Монд от своя страна определи ситуацията в Русия като "време на големи маневри", а Алязеера нарече оставката на Медведев "основен ремонт". Но много по-емоционално на новините от Москва реагират в Испания и Италия.

И така, Ел Пайс написа, че „неочакваното обявяване на реформите и внезапната смяна на правителството са най-големият политически шок за Русия през последните години“. А водещият италиански вестник Corriere della Sera все още не успя да разбере плановете на Путин за 2024 г., „но, разбира се, той започна радикални промени в конституционната система на Русия“.

„Путин вероятно все още не е решил коя структура ще помогне за поддържане на стабилността, която всички руснаци смятат за най-важна. Това е най-добрият плод на двадесетия рожден ден на Путин “, добавят италианските медии.

В същото време Си Ен Ен се чуди за съдбата на останалите министри. „Основният въпрос е какво ще се случи с министрите на руското правителство сега и колко от тях ще могат да се върнат в състава си. Един от най-интересните примери е, разбира се, руският външен министър Сергей Лавров, който се превърна в лице на руската външна политика. Ще има ли и тук някакви промени? “, Попита журналистът Люк Макги.

Германия също е загрижена за съдбата на главния дипломат на Русия. „Знаем, че Лавров изобщо не е млад и отдавна заема поста си. Ще бъде ли преназначен или ще бъде намерен нов човек? Вече само защото Лавров има богат опит и сериозна тежест в държавния апарат, с това могат да бъдат свързани големи промени, които ще бъдат важни за двустранните отношения. Разбира се, назначаването на министър-председателя също има значение, но в дългосрочен план ", заяви германският политически анализатор Фабиан Бъркхард в интервю за Дойче Веле .

Освен това предстоящите промени в руското правителство вероятно няма да окажат влияние върху външната политика на Москва. „В Близкия изток и към Китай политиката на Русия едва ли зависи от отделни политици. Но е много интересно как ще се развият отношенията с Беларус - вариантът Путин да оглави Съюзната държава се смяташе за един от възможните сценарии. Германия обаче трябва да се подготви за конфликтни и като цяло трудни отношения с Кремъл, които по различни причини се влошиха през последните години “, добавят германските медии.

Повечето водещи световни публикации са изненадани от избора на Путин в полза на кандидатурата на Мишустин, но в същото време отбелязват предишните му постижения. „Като ръководител на Федералната данъчна служба той успя да модернизира лошо известната и неефективна корупционна агенция“, подчерта The New York Times .

Положително говори за Мишустин и Agence France-Presse : „Той има репутация на ефективен мениджър. Мишустин преструктурира и цифровизира данъчната служба, превръщайки преди това доста тромавата структура в ефективна система ", отбелязва агенцията, определяйки кандидата за премиер като" активен поддръжник на цифровизацията на руската икономика. "

Но, може би, по-ярко от останалите за кандидата за премиер се говори в Украйна. „Мишустин проведе основна реформа в данъчната служба на Русия, въведе дигитални технологии и контрол върху данъкоплатците. Той може да бъде наречен с популярната в Украйна дума „дигитализатор“, пише „Страна“ .

„Основното, което поразява украинците, решили да правят бизнес в Русия, е, че там е обичайно да плащат данъци.

И фактът, че е създадена тотална система за фискален контрол, която по някакъв начин дори надхвърля европейските стандарти “, заключиха украинските медии.

Припомняме, че в четвъртък Държавната дума разгледа кандидатурата на Мишустин за поста на ръководител на правителството. Преди това Мишустин се срещна с всички парламентарни фракции. Кандидатурата му беше подкрепена от Единна Русия , Либерално-демократичната партия и Справедлива Русия . Комунистическата партия реши да се въздържа от гласуване.

Превод: Поглед.инфо
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827