Научно доказаната помощ при махмурлук: сън, вода, сладко

Любопитно 01.01.2020 12:27

По-лесно и бързо се напиват жените, възрастните и пълните хора.

Колкото й разумът да е наясно, че най-доброто лечение на махмурлука е да не прехвърляш мярката с питиетата, ще има и такива, които ще се увлекат. За тях най-малкият проблем ще е от добавените калории -

всеки 1 грам алкохол

влива в тялото

по 7 калории,

почти 2 пъти повече

от 1 г белтъчини или

1 г въглехидрати

Например дори само една халба бира, или чаша вино, или стандартна чаша концентрат са 100-150 калории, което може да не изглежда много, но с течение на времето излишната енергия става очевидна като бирен корем.

Разбира се, на сутринта след запой по-мъчителни от страха за фигурата са ужасяващото главоболие, световъртежът, опитите на стомаха на всяка цена да покаже съдържанието си.

Гадният ефект от препиването може донякъде да се намали със стратегии за “правилно” пиене. Те се основават на особеностите на метаболизирането на алкохола.

Нивото на съдържание на алкохол в кръвта е това, което определя степените на трезвеността или интоксикацията. Разлика от 10 пъти например предполага същата разлика в скоростта на изтрезняване, ако, разбира се, не става дума за смъртоносна концентрация.

Когато пием на празен стомах, около 20% от алкохола ще се абсорбират в стомаха, а останалите около 80% в тънките черва и чрез кръвта се разпределят в тъканите на тялото. Алкохолът е по-разтворим във вода, отколкото в мазнини, така че лесно ще навлезе в мускулите, които са с високо съдържание на вода, но много по-ограничено в мастните тъкани. Което теоретично означава, че

хората с висок

процент телесни

мазнини ще имат

повече алкохол

в кръвта

при сравнимо телесно тегло и след изпиване на равни количества алкохол. Тази особеност трябва да се има предвид, когато човек преценява на едро дали може да седне зад волана. Тя е също и част от обяснението защо жените се напиват по-лесно - просто бог ги е задал по дефиниция с повече мастна тъкан от мъжете. (Освен това жените произвеждат по-малко от ензимите, нужни за разграждането на алкохола, и особено се влошава тенденцията с навлизането в менопаузата. Подобен процес се наблюдава и при мъжете - на стари години се напиват по-лесно.)

Друг факт, който задава правила за по-слабо опияняване, е, че повече от 90% от абсорбирания алкохол се разграждат и елиминират в черния дроб, до 5% се отделят от тялото чрез дишането - това е в основата на чувствителността на дрегера, до 5% чрез урината и само незначителни количества - чрез потта, обясняват лекарите.

С водещата роля на черния дроб е свързано условието

да не пием

на гладно

и да мезим,докато вдигаме наздравиците.

Генерално скоростта, с която се абсорбира алкохолът, зависи от това колко бързо стомахът изпразва съдържанието си в червата. Колкото по-високо е съдържанието на мазнини в диетата, толкова повече време ще изисква това изпразване и толкова по-дълъг ще бъде процесът на усвояване. Но която и да е храна, която приемаме, повишава притока на кръв към черния дроб и по този начин увеличава вкарването на алкохол в черния дроб и принуждава органа да го метаболизира по-бързо. (Това обаче не означава, че пиенето на по-сладки напитки като ликьори и вина е по-малко опияняващо, защото съдържащите се в тях захари променят метаболитните механизми.) Смята се, че яденето дори няколко часа след пиене може да ускори “обезвреждането” на алкохола с до 50% и така да намали наполовина времето на алкохолна интоксикация. С проучване е установено, че хора, които пият алкохол след хранене, включващо мазнини, протеини и въглехидрати, абсорбират алкохола около три пъти по-бавно, отколкото тези, които се черпят на празен стомах. Точно обратното е влиянието на екстремните ситуации -

стресът забавя

елиминирането на

алкохола, а поощрява

бързото пиене,

което може да се окаже голям проблем. Смята се, че дори за здрав мъж над 1 питие на час създава висока концентрация на алкохол в кръвта.

Широко разпространените съвети за бързо изтрезняване всъщност не работят, твърдят токсиколозите. Това обезсмисля пиенето на големи количества кафе, зелев сок, шкембе чорба, сода бикарбонат във вода, душовете, сауната.

Само времето

може да ускори

“обезвреждането” на

алкохола в кръвта,

просто си останете в леглото и се наспете на тихо и тъмно, доколкото ви го позволява състоянието на стомаха, съветват лекарите.

Въпреки генералния скептицизъм науката все пак признава някои средства, които помагат за облекчаване.

Сложете

бутилка вода до

леглото и пийте

колкото може повече

- алкохолът силно дехидратира тялото и особено мозъка и на това до голяма степен се дължи главоболието. Ако добавите малко зелев сок или сол плюс лъжичка захар във водата, ще сте си направили нещо подобно на физиологичен разтвор. Смисълът е да подпомогнете тялото да възстанови електролитния си баланс.

Бисквита или

лъжица мед

намаляват отпадналостта и раздразнителността от недостига на глюкоза в кръвта след запой. Принципно при понижаване на кръвната захар черният дроб реагира, като произвежда повече глюкоза, но ако сте пили прекалено много, черният дроб е зает да метаболизира алкохола и не може да се справи с извънредната работа, така че нивата на кръвната захар остават ниски. Вкарването на бързи въглехидрати с храна ще подобри баланса.

Нестероидни

противовъзпалителни

медикаменти

без рецепта, каквито има във всеки дом, ще намалят симптомите на препиването - алкохолът е отрова, а всяка отрова провокира и възпалителни реакции./24chasa.bg
CHF CHF 1 2.03647
GBP GBP 1 2.31213
RON RON 10 3.92903
TRY TRY 100 5.56076
USD USD 1 1.82856