Русия: Оттеглянето на САЩ от Договора за открито небе увеличава риска от ядрена война

ЕС и Свят 11.11.2019 19:21

Плановете на САЩ да се оттеглят от Договора за открито небе сваля прага за използването на ядрено оръжие и умножава рисковете за целия свят. Това обяви секретарят на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев, цитиран от руските медии.

"Всичко това се отразява негативно на прогнозируемостта на военно-стратегическото положение и снижава прага за използването на ядрени оръжия, което драстично увеличава рисковете за цялото човечество", изтъква Патрушев в статията си "Сигурността на Русия в съвременния свят" във в. "Росийская газета".

Според Патрушев тези планове са част от по-широката стратегия на САЩ да се откаже от ангажиментите си по различни стратегически споразумения, включително Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег и САЛТ 1 и САЛТ 2 (за ограничаване на противоракетните системи), както и нежеланието на Вашингтон да ратифицира Договора за цялостна забрана на ядрените опити и да работи за удължаване на договора Нов СТАРТ.

САЩ планират да запазят стратегическото си господство в киберпространството и да използват своите напреднали информационни технологии за постигане на военно-политически цели, включително за подкопаване на стабилността на суверенни страни, допълни Патрушев.

"Като цяло става очевидно, че Вашингтон възнамерява да използва технологическото си лидерство, за да поддържа стратегическо господство в информационното пространство, като всъщност провежда политика на налагане на своите условия на държави, които изостават в цифровото развитие", изтъква още руският представител в статията си.

"Курсът, предприет от Запада за използване на информационните и комуникационни технологии за военно-политически цели, за извършване на враждебни действия, целящи подкопаване на суверенитета на някои държави, представляващи особена заплаха", подчерта той. /news.bg
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594