Птиченце казало на Борисов, че Берлинският процес догодина пак ще е в София

България 12.04.2019 16:45

"Вече сме "17 + 1". Това, което стартирахме в София миналата година, Гърция вече е присъединена. Друго - мозъчният тръст на вече "17+1" ще е в София. Подписаха се договори за пристанища, жп линии. Следващата среща ще е в Китай." Това заяви премиерът Бойко Борисов след Осмата среща между държавните и правителствените ръководители на страните от ЦИЕ и Китай в Дубровник (16+1).

"С Ципрас и с китайския премиер говорихме сега. По модела на хърватския мост ще направим подобен от Гърция до Румъния и Сърбия, през България. С Виорика Дънчила сме се разбрали и най-вероятно другата седмица ще направим първи копки на мост от Свищов", каза премиерът.

Пред участниците във форума Борисов обърнал внимание и на въпроса за ограничения обхват на изнасяните стоки за Китай. "Разчитаме на подкрепата на китайското правителство за набелязване на конкретни мерки за разширяване и улесняване достъпа до китайския пазар, както и за ускоряване на процедурите за разрешения за внос", заяви министър-председателят.
По думите му китайските инвестиции следва да са в унисон с правилата на ЕС и без държавни гаранции, чрез концесии, модернизиране на съществуващи производства, участие в индустриални и логистични паркове, смесени проектни компании.


Иначе Борисов забранил да му докладват за процедурата по придобиването на новите самолети за ВВС F-16. Той обещал на летците ни нови самолети, които да издигнат родната авиация.

"Парите са отделени. Когато стане факт сделката, влизаме и плащаме. Преди парламента да излезе във ваканция, въпреки че някои са във ваканция от доста време, ще решим за тази сделка. Искаме най-доброто и най-сигурното. Аз отговарям за тази рамка и се надявам до края на юни на приключим. От там нататък пред вас ще отговарят съответните органи. Целта е да имаме най-добрия самолет на най-добрата цена. Правят се компромиси и от двете страни", коментира Борисов. /news.bg
CHF CHF 1 2.08156
GBP GBP 1 2.35364
RON RON 10 3.93155
TRY TRY 100 5.31035
USD USD 1 1.87592