Германски депутати искат изтеглянето на посланика на САЩ в Берлин

ЕС и Свят 29.03.2019 16:53

Депутати от германската партия "Левите" поискаха да се проведе парламентарен дебат за евентуалното изгонване на посланика на САЩ в Берлин, обвинен в намеса във вътрешните работи на страната, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Депутатите внесоха предложение за провеждане на дебат в долната камара на германския парламент, с цел Ричард Гренел да бъде обявен за персона нон грата, съобщава всекидневникът "Билд". Възможно е дебатът да се състои следващата седмица.

Гренел дразни не само левите депутати. Заместник-председателят на Бундестага Волфганг Кубицки от Свободната демократическа партия неотдавна заяви, че един посланик не би трябвало "да отправя подобни публични критики" и да се намесва във вътрешните работи на една държава.

Депутатите от партия "Левите" се позовават в своя текст на Виенската конвенция за дипломатическите отношения, според която посланиците трябва да избягват всякаква намеса във вътрешните работи на страните, в които са изпратени.

52-годишният Гренел беше говорител на мисията на САЩ в ООН и твърд поддръжник на американския президент Доналд Тръмп. Той беше назначен за посланик в Берлин през април 2018 г. и след това се отличи със заемането на резки позиции, особено чрез социалната мрежа Туитър, която също като Тръмп използва широко, за да отправя посланията си.

След встъпването си в длъжност в Берлин, Гренел предизвика напрежение, заплашвайки със санкции срещу правителството или германски предприятия по повод различни досиета. Той се обяви срещу намаляването на военните разходи, строежа на руския газопровод "Северен поток 2" и участието на китайското предприятие "Хуавей" в изграждането на бъдещата 5G мрежа. От встъпването си в длъжност през пролетта на 2018 г. той призовава за изтегляне на германските предприятия от Иран.

"Подобно поведение не укрепва приятелските отношения между Германия и САЩ", подчертават членовете на "Левите".
CHF CHF 1 2.03647
GBP GBP 1 2.31213
RON RON 10 3.92903
TRY TRY 100 5.56076
USD USD 1 1.82856