Дипломатически източници реагираха остро на репортаж на Би Би Си за "македонското малцинство" в Гърц

ЕС и Свят 24.02.2019 19:36

Гръцки дипломатически източници отхвърлиха "неприемливите твърдения" в репортаж на Би Би Си, в който се говори за съществуването на "македонско малцинство" в Гърция, съобщи "Катимерини".

"Преспанското споразумение премахва всякакво поле за повдигане на въпроса за съществуването на малцинство", са казали неназованите дипломатически източници пред вестника. Те са добавили, че в него има изкривена информация за споразумението и за историята и че "утре ще бъде изпратено съответно писмо до Би Би Си, в което се отхвърлят неприемливите твърдения в репортажа".

В репортажа, озаглавен "Гръцкото невидимо малцинство - македонските славяни", се казва, че с ратификацията на споразумението с новопреименуваната Република Северна Македония Гърция е признала съществуването на "македонски език" и "македонска народност", но от десетилетия отхвърля съществуването на собственото си "македонско малцинство".

Репортажът съдържа интервю с 92-годишен жител на Северна Гърция на име Фокас. Той заявява пред Би Би Си, че се чувства едновременно "етнически македонец" и "гръцки патриот". Припомня се, че в продължение на почти век "етническите македонци" в Гърция са били обект на подозрителност и понякога на преследване и мнозина нямат желание да говорят за своята идентичност. Тяхното съществуване отсъства от учебниците, както и от преброяванията от 1951 година насам.

Репортажът припомня, че до 1913 г. Македония е част от Османската империя, като коментира, че по това време "Гърция, България и Сърбия се опитват да привлекат славяноезичните й обитатели като средство за претенции към територията". В резултат, според Би Би Си, в края на 19-и и началото на 20-и век се появява особена славянска македонска идентичност. Пред репортера събеседникът му Фокас си припомня думите на чичо си, че семейството им не е "нито сръбско, нито гръцко, нито българско, а православно македонско".

Фокас разказва и за преследванията срещу славяноезичните жители на областта, като си спомня как полицаи са подслушвали на погребения и през прозорците дали някой не говори на "забранения език", след което са следвали процеси, заплахи и побои.

Би Би Си пише в електронното си издание, че през Втората световна война много славяноезични са посрещнали българите като потенциални освободители от репресиите на режима на (гръцкия диктатор Йоанис) Метаксас, но впоследствие мнозина са се присъединили към съпротивата, водена от Комунистическата партия, която по онова време е подкрепяла съществуването на македонско малцинство.

На репортажа реагира остро и опозиционната гръцка партия Нова демокрация, която заяви, че Би Би Си "възприема нечуваното твърдение", че "в Гърция от години живее някакво подтиснато македонско малцинство". Нова демокрация призовава премиера Алексис Ципрас незабавно да изясни категорично и пред всички страни, че в Гърция не съществува въпрос за "етническо македонско малцинство". Партията подчертава, че отговорността за Преспанското споразумение и за вредните му последствия за Гърция "принадлежи изцяло на правителството и на готовните му поддръжници".
CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549