Марияна Николова: Превенцията на насилието над деца е основен приоритет

България 25.01.2019 08:11

В съответствие с Конвенцията на ООН за правата на детето, принципът за висшия интерес на детето е от първостепенно значение и е водещ в дейностите при формиране на отделните секторни системи, отнасящи се до децата. Като страна, ратифицирала Конвенцията още през 1991 г., България има ясна посока за развитие на политиките за детето, в контекста на основните принципи, заложени в документа. Това се посочва в писмен отговор на вицепремиера по икономическата и демографската политика Марияна Николова относно осемте стратегически цели на Програмата за превенция на насилието и злоупотребата с деца през 2017 и 2018 г., предаде репортер на БГНЕС.

Вицепремиерът посочва още, че една от петте приоритетни области на Стратегията на Съвета на Европа за правата на детето 2016-2021 г., която беше представена през месец април 2016 г. в София, е именно: „живот без насилие за всички деца". „Българското законодателство ясно адресира и поставя специален акцент на въпросите, свързани с превенция на насилието, координацията между институциите и подкрепа на децата жертви, които са регламентирани в специалното ни законодателство в тази област, в т.ч. Законът за закрила на детето, Законът за защита от домашното насилие и други“, уточнява Николова.

Ресорният вицепремиер припомни, че с оглед подобряване и гарантиране на подкрепата на децата жертви на насилие и осигуряване на координираността и интегрирания подход, с Решение № 115 от 9 февруари 2017 г. на Министерския съвет беше приета Национална програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца (2017-2020 г.). С Решение № 409 от 27 юли 2017 г. на Министерския съвет е приет и План за действие за периода 2017-2018 г. към Националната програма. Координацията по разработването на проектите на двата документа е осъществена от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).

Националната програма има осем стратегически цели: Повишаване на ефективността на мерките за закрила на децата от насилие; Създаване на ефективна система за превенция на домашното насилие над деца; Превенция на сексуалното насилие, сексуалната злоупотреба и сексуалната експлоатация на деца; Превенция на всякакви форми на насилие срещу деца; Превенция на насилието срещу деца в образователната система; Създаване и развитие на различни услуги, модели и инструменти за превенция на насилието и работа с деца, жертви и извършители на насилие; Повишаване на капацитета на професионалистите, работещи с деца и подобряване на междуинституционалното сътрудничество и координация; Повишаване на чувствителността и информираността на обществото по въпросите на насилието над деца.

Мониторингът на изпълнението на Програмата също се осъществява в рамките на междуведомствена работна група чрез изготвяне на периодични доклади, отчитащи напредъка по изпълнението на мерките и дейностите, заложени в двугодишните планове за действие. Периодичният доклад за 2017 г. е публикуван на официалната електронна страница на ДАЗД. В процес на финализиране до края на месец януари 2019 г. е работата по изготвяне на доклада за 2018 г., който след съгласуване също ще бъде публикуван. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549