Тонизиращи напитки като междинна закуска

Любопитно 14.01.2019 09:40

Проф. д-р Божидар Попов е учен и преподавател с дългогодишен професионален опит като специалист по хранене и диететика. Дипломира се като лекар във Висшия медицински институт, София. Работи като научен сътрудник към Института по хранене към БАН (впоследствие включен в структурата на Медицинска академия - София).

Специализирал е в Санкт-Петербург и Москва, където овладява съвременни методи за изследване на храносмилането. В тази област защитава кандидатска и докторска дисертация, като открива и изследва за пръв път т.нар. „интерцелуларно храносмилане”. Председател е на Българското дружество по хранене и диететика. Има над 200 научни публикации и издадени няколко сборници и учебници под негова редакция. Участвал е като лектор в много научни форуми по хранене у нас, в Европа, Северна Америка, Азия и Африка.

Книгата му „Митове и истината за храните, храненето и диетите” дава най-точните и обективни данни по най-важните направления от науката за хранене.

Ето и някои от съветите на проф. Попов за това как да похапваме здравословно.


За диетолозите и нутриционистите всички храни, които се приемат извън основните хранения, в това число напитките, се разглеждат като междинно хранене.


Тонизиращите напитки са тези напитки, които съдържат вещества, тонизиращи централната нервна система и сърдечносъдовата система. В известна степен те стимулират секреторната и моторната функция на храносмилателната система. Към тях се отнасят кафето, чаят и тонизиращите безалкохолни напитки.



1. Кафе

Кафето е най-разпространената ободрителна напитка. Основни съставки, които обуславят свойствата на кафето са кофеинът (0,6 – 2,4%) и хлорогеновата киселина (до 7%). Хлорогеновата киселина обуславя горчивия вкус на кафето. Тонизиращите ефекти на кафето се дължат основно на кофеина и хлорогеновата киселина. Умерената консумация на кафе за здравия човек е без вреда за организма. Като умерена консумация се приемат до 3 чаши кафе на ден.


2. Чай

Представлява специално обработени листа на чаено растение. Върху качеството му влияят съединенията, които лесно се екстрахират от сухия чай – танин, кофеин, етерични масла и някои витамини – C, P, B1, B2.


Танините са дъбилни вещества, които определят вкусовите свойства на чая – средното им съдържание е 8 – 15%.


При чая ободряващите ефекти се дължат на кофеина и на екстактивните вещества, съдържащи се в него. Към тях се отнасят танините, на които се дължи тръпчивия вкус на чая и катехините, укрепващи съдовата стена.




Препоръчва се 2-3 пъти на ден да се приемат тонизиращи напитки като кафе и чай, тъй като те ще ободрят организма, леко подсладени ще го заредят със сила. Подходящо е да изпием чаша кафе като междинно похапване между сутрешната закуска и обяда, както и в следобедните часове. Освен тонизиращия ефект на кафето, то също така подпомага умствената дейност.


3. Безалкохолни напитки

Към тонизиращите напитки се отнасят също безалкохолните напитки. Най-широка употреба има колата, получила названието си от орехчетата на колата, съдържащи редица вещества с тонизиращи свойства. Тонизиращият им ефект е доказан, но съществен техен недостатък е високото съдържание на захар. Често се задава въпросът дали газираните безалкохолни напитки, в които е включен подсладителя аспартам, са безопасни.


Аспартамът е одобрен за влагане в храни и напитки в повече от 100 държави и се използва в повече от 6 000 продукта по света. През 2011 г. Европейската агенция по безопасност на храните излезе с официално становище, че аспартамът е безопасен за консумация. Въпреки това препоръчвам приема на чай и кафе като тонизиращи напитки.


4. Потребности от течности и вода...

Потребностите от течности за организма се равняват на 2 литра дневно за жените и 2,5 литра за мъжете. Водата заедно с кислорода и храната са основните фактори за живота, поради което е необходимо да се доставя в оптимални количества ежедневно. Част от водните ресурси се доставят и от хранителните продукти, някои от които като плодовете, зеленчуците и млякото са с високо водно съдържание. Организмът си доставя и около половин литър вода при метаболитното разграждане на въглехидратите и мазнините, при което се отделя въглероден двуокис и вода.

Минерална вода може да се пие всеки ден, ако е ниско минерализирана. Някои от минералните води са с високо съдържание на минерални вещества и тяхната ежедневна консумация не се препоръчва. Нискоминерализираните води имат и преимущество през чешмяната вода, защото имат постоянен състав, добър контрол за качество и безопасност и удобство за консумиране.


Човек губи вода непрекъснато чрез урина, изпражнения, кожа и издишания въздух. Водните загуби при възрастен човек са около 2,5 литра дневно. Загубите от вода се увеличават при висока температура и повишена физическа активност. Дехидратацията (обезводняването) вследствие недостатъчния прием на течности намалява умствената и физическата работоспособност, нарушава вниманието, води до умора и главоболие, повишава риска от камъни в бъбреците и запек.

Жаждата е признак, че вече е настъпило обезводняване, поради което съветвам течностите да се приемат преди възникването й. Най-добре е течностите да се консумират с умерена температура, като се избягват силно изстудените и горещи напитки. /puls.bg

CHF CHF 1 2.03647
GBP GBP 1 2.31213
RON RON 10 3.92903
TRY TRY 100 5.56076
USD USD 1 1.82856