Гръцката преса: Горещ януари за Преспанското споразумение и Ципрас

ЕС и Свят 07.01.2019 10:10

Перспективите пред Преспанското споразумение, бъдещето на правителството и скандала "Новартис" са в центъра на вниманието на гръцкия печат днес и през изминалия уикенд, предава БТА.

"Горещ януари за Преспанското споразумение и Ципрас" е заглавието, под което атинският "Катимерини" коментира очакваните развития на политическата сцена в Гърция през този месец.

Според вестника още по време на посещението на германския канцлер Ангела Меркел на 10 и 11 януари кабинетът може да се окаже "във въздуха", ако министърът на отбраната Панос Каменос изпълни заплахата си и се оттегли от правителството веднага след гласуването на конституционните промени в парламента в Скопие, което може да стане до края на тази седмица.

Според правителството оттеглянето на Каменос и Независими гърци не го застрашава, доколкото може да поиска вот на толерантност (а не на доверие), който, според конституцията, може да му позволи да остане на власт и при подкрепата на 120 депутати от 300-членния парламент. Според "Катимерини" обаче при такъв сценарий правителството ще ходи по опънато въже, защото натискът от страна на най-голямата опозиционна партия Нова демокрация ще се усили и ще превърне политическата среда в плаващи пясъци, а изборите - вероятни във всеки момент.

"Репетиция за развод" е заглавието, с което "Ефимерида тон синдактон" коментира предстоящите тази седмица заседания на политическия секретариат на СИРИЗА и на парламентарната група на Независими гърци. Тези заседания в критичен момент за прилагането на Преспанското споразумение от Скопие и за внасянето му за ратификация в гръцкия парламент се развиват на фона на нова остра размяна на реплики между бившия външен министър Никос Кодзиас и министъра на отбраната Панос Каменос.

Неделното издание на "Вима" коментира последните развития около скандала "Новартис" за предполагаема корупция от страна на високопоставени правителствени фактори в периода 2007 - 2015 г. за манипулиране на цените на редица лекарствени продукти. Според вестника след превръщането на защитения свидетел Никос Маниадакис в обвиняем излиза на светло натискът и шантажът към свидетели да направят предварително подготвени признания с цел набеждаване на политически противници. Изданието пише, че и американските власти са прекратили сътрудничеството си с гръцкото разследване в рамките на своята проверка, която са започнали на основата на американския закон за корупционните практики в чужбина и според който на "Новартис" би могла да бъде наложена глоба от 200 милиона до 2 милиарда долара.

"Вима" пише обаче, че тези, които предоставят информация по случая, могат да получат 10 процента от глобата като възнаграждение, след което е започнало търсенето на подходящи свидетели и са били намерени хора със съдебни и данъчни висящи проблеми, уязвими на натиск и на обещания за разрешаване на проблемите им. Американците обаче са установили, че гръцките свидетели са ненадеждни, сведенията им - лесни за опровергаване, както и че гръцките власти не са на нивото на ситуацията и затова наскоро са прекратили сътрудничеството си с тях.

По същата тема "Елефтерос типос" пише, че предизборното търсене на скандали се е превърнало в бумеранг за управляващата СИРИЗА.

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844