Попов: Най-големите цели са медали на Световно първенство и на Олимпиада

Спорт 27.12.2018 18:17

Най-големите цели са медали на Световно първенство и на Олимпиада. Това заяви личният треньор на Габриела и Стефани Стоеви Михаил Попов на пресконференция в Пресклуб България, предаде репортер на БГНЕС. Попов направи равносметка за изминалата 2018 година и коментира предстоящия сезон пред двете българки в бадминтона.

,,Много съм щастлив от това, което постигнаха сестрите тази година, най-вече със световното ниво, което те показаха, и най-вече от реакцията на азиатците. Това ме мотивира най-много – начинът, по който азиатците се подготвят за среща със сестри Стоеви, за тях това е една голяма подготовка, те правят всичко възможно, за да не загубят. Искам да поздравя момичетата и да продължим да показваме, че сме сила в Европа. Горд съм и съм мотивиран да работя за тях – бъдещите ни цели са медал на Световно и медал на Олимпиада. Най-трудното беше да повярват, че могат да играят на световно ниво – те винаги са били добри състезателки, всички държави видяха още от юношеска възраст, че те имат потенциал“, започна Попов.

,,Те направиха вече победи над олимпийските шампионки от Бразилия 2016 – първия кръг победиха състезателки на Корея и на Индонезия, това означава и допълнително самочувствие. Остава ни следващата стъпка. Не бих казал, че са надминали очакванията ми, защото аз първи повярвах в тях – видях потенциала в тях отпреди четири години, успях да ги накарам да вярват, че могат да играят на това ниво, сега трябва само работа, тренировки и да си следваме пътя“, добави той.

Двете сестри също коментираха изминалия сезон и това, което им предстои през 2019. ,,Най-трудното го постигнахме, това бе година, изпълнена с много емоции и трудни моменти, благодарни сме на нашия треньор, че не се отказа от нас. Видяхме, че с нужните тренировки, с нужното доверие, което имаме помежду си, можем да постигнем големи неща. Щастливи сме и се надяваме на още по-успешна година“, сподели Габриела Стоева.

Тя говори и за травмата на рамото, която я съпътстваше през 2018. ,,Контузии винаги ще има, опитваме се да ги хванем навреме, те са с нас на турнирите. В момента нямаме контузии, надяваме се 2019 да няма повече такива и да покажем нашата игра на корта“, добави Габриела.

,,Мисля, че 2018 бе много успешна – започнахме с Европейското първенство, където си поставихме за цел първото място и радваме се, че го постигнахме – разочаровани сме за Световното, защото не влезнахме в първите 8, това бе най-тежкият момент през 2018 година, поскарахме се, но това ни помогна да осъзнаем, че не можем една без друга. Мисля, че този разговор помежду ни и с треньора ни помогна да се класираме за Мастърса в Гуанджоу, надяваме се да е по-успешна 2019 година, като гоним поставените си цели“, сподели Стефани.

Попов определи най-важните цели пред сестрите и обясни ситуацията с квотите за Олимпийските игри в Токио през 2020. ,,Най-важната ни цел – Европейската олимпиада юни в Минск, следва август месец Световното първенство - цялата ни програма е изключително тежка, няма време за почивка, след Световното, разбира се, се надявам да се класират за Мастърса в края на годината и третата голяма цел е медал на Олимпиадата в Токио“, каза Попов.

,,Системата за определяне на квоти за Олимпиадата е една от най-тежките в нашия спорт. Първите 16 двойки в света се класират за Олимпиада в бадминтона, като квалификациите за Олимпиадата започват май месец и продължават една година. В тези 16 места влизат и 3 места за другите континенти, така че трябва да влезем в първите 13, което допълнително усложнява нещата“, обясни треньорът.

,,Сестрите са задължени да играят на турнири от най-високия ранкинг – в Азия са най-големите турнири, суперсерии 500, 750 и 100, а от сериите Челиндж и Фючърс те не ни носят никакви точки, ние сме задължени да играем на най-големите турнири, за да имаме шанс за класиране на Олимпиадата. Те започват още от януари с турнирите в Малайзия и Индонезия. На 12 януари заминаваме за Азия, след това се връщаме в Париж, в базата за тренировки, където момичетата живеят. Имаше един особен момент през годината, август месец след Световното първенство, но в спорта има и трудни моменти, най-важното е да те да се преодоляват от всеки един спортист. Намерихме най-правилното решение и предоляхме трудностите най-вече в психологически аспект – момичетата са подготвени физически, технически и тактически, това бе стъпката напред - от психологическа гледна точка“, коментира Попов.

Наставникът сподели и какво е нужно за сестрите, за да спечелят медал от Световно или Олимпиада. ,,Следващата стъпка е на най-големите турнири от Световно първенство и на Олимпиадата, момичетата да спечелят няколко мача на световно ниво подред. Сериозните мачове започват от първия кръг, тоест от 1/16-финалите – започваме срещу представители на Азия, които са в топ 10 на света. Най-важното е физическата подготовка, минимум 1 час са двубоите, най-важната стъпка да бият в тази трудна среща и в следващия кръг да са готови, за да покажат тази игра, ако не и по-добра - тоест издръжливостта и психологическата нагласа да са на ниво, технически и тактически, в продължение на дълъг период от време в поредни срещи.

Треньорът разказа и за случай, в който азиатките не са пожелали сестри Стоеви да тренират на тяхна земя. ,,Често сме в конктакт с китайските си колеги, изпратих допитване за лагер преди Световното първенство. Има 3-4 турнири в Азия, вместо да се приберат в Европа – като има турнир в Китай, да останат две-три седмици преди да отидат на турнира в Индонезия, но китайките отказаха на сестрите да останат, защото те са им пряка конкуренция, чувстват ги като заплаха за първото място. Като се планува лагер в Азия, преди Световното в Китай тази година, имаше три седмици лагер в Тайланд, националният треньор е един от първите олимпийски шампиони в бадминтона, една седмица преди това да се реализира, слезе решение, че сестрите са преки конкурентки на тайландките и на тях не им бе позволено да тренират в Тайланд“.

„Превъзхождаме азиатките в издръжливостта, да държат перото възможно най-дълго време, започваме да доминираме азиатците в аспект, в който те са най-добри, те тренират всеки ден по осем часа на ден, за тях няма събота и неделя. Това се постига с постоянство, характер вяра“.

Попов завърши с тренировките за физическа подготовка. ,,Системата, на която наблягаме за физическата подготовка е специализираната щанга, упражнения с тежести за крака, за ръце, за бързина, за експлозивност – най-важните два компонента при двойките в бадминтона са експлозивност и бързина. Упражненията се адаптират към бадминтона, има за бързина с ластик, скокове на въже“.

,,Най-базовият ден преминава с триразова тренировка – може да има сутринта рано тренировка, за събуждане на тялото, след това на обяд между 12 и 14:00, следобед възстановяване – от 18:00 до 21:00 или от 20:00 до 22:30, има си и тактически и технически тренировки. Както и на стадион, спортът е комплексен и всичко трябва да участва, правят много упражнения, които се използват в ръгбито, футбола, леката атлетика“, завърши Попов.

През 2018 година сестри Стоеви спечелиха шест големи турнира, като силното им представяне ги затвърди в топ 10 на света. Двойката спечели европейската титла в Уелва, Испания през април, игра на още два финала от престижни надпревари и достигна до полуфиналите на Откритото първенство на Китай, което бе от категория 1000 и с награден фонд от 1 млн. долара. Габриела и Стефани участваха на заключителния Мастърс на осемте най-добри в Гуанджоу и завършиха на седмо място в класацията за Спортист на годината в България за 2018 година. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549