Това не е чудо: 40 години тежка работа превърнаха Китай в сила

ЕС и Свят 14.12.2018 16:03

Преди около година вечерях с приятели във виетнамски ресторант в Пекин, разказва Карл Бенджаминсън, редактор и водещ в Радио Китай за чужбина. 50-годишна жена ме помоли да се снимаме със 70-годшината и? майка. Това бе първо посещение на Пекин за възрастната жена, първата и? среща с чужденци, първият и? полет със самолет, първото и? пътуване извън пределите на селото в провинция Съчуан, където живее. Тази наша съвсем обикновена среща би била невъзможна преди 40 години, когато в страната живееха много малко чужденци.

Изключителните промени, настъпили в живота на двете жени до голяма степен се дължат на друг жител на Съчуан – Дън Сяопин. Той слага край на десетгодишния смут в страната на 22 декември 1978 г. по време на петдневната среща на Китайската комунистическа партия в Пекин. В комюникето след нея се говори за „социалистическа модернизация", „бързо развитие на производството" и „действия, съобразени с икономическите закони и ценностите". Това е началото на китайската политика на реформа и отваряне.

Когато се говори за иновации в Китай днес, се имат предвид високоскоростните влакове, изкуствения интелект и 5G мрежата. Не е лесно обаче да се разбере колко беден е бил Китай преди 40 години. Според данни на Световната банка през 1978 г. БВП на глава от населението в САЩ е бил 10 587 щатски долара, в Латинска Америка и Карибския регион – 1 575 щатски долара, в Близкия изток и Северна Африка – 1 366 щатски долара, в Субсахарска Африка – 495 щатски долара, докато в Китай той е едва 156 щатски долара. Но миналата година достигна 8 826 щатски долара, което е 57 пъти повече.

През 1978 г. 53 от 1000 новородени в Китай умираха в ранна детска възраст, според данни на Световната здравна организация. Докато днес тази цифра се е понижила на седем. Родените днес деца живеят с едно десетилетие повече в сравнение с тези преди 40 години. И повечето от тях са добре образовани. В средата на 80-те една трета от населението е неграмотно, докато в началото на това десетилетие неграмотните са едва около 5%. Китай стремително се опитва да установи и баланс между икономическото развитие и опазването на околната среда. Много изследователи на страната говорят за „чудото Китай".

Китай върви напред, борейки се с предизвикателства като застаряването на населението, реформите на финансовия сектор, за да предостави подкрепа на частния бизнес и подготви държавните компании да се справят с тях. Това са големи трудности за една развиваща се страна. Китай е много по-развит в сравнение с преди 40 години, но все още има много работа за вършене.

През последните четири десетилетия настъпиха огромни промени в живота на хората в Китай, но страната продължава да се движи по пътя на промяната. Китайският народ показа огромен капацитет за трупане на знания, започване на нов бизнес и внедряване на иновациите. Постиженията от последните 40 години не са чудо. Те са резултат от упоритата работа на над 1 милиард души, които го направиха благодарение на усилията си завършва своите разсъждения Карл Бенджаминсън. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853