Информационна програма за родители в раздяла,преди, по време и след развод

Варна<+> 30.11.2018 14:21

През последните години политиката за осигуряване на подкрепа на децата и семействата е ориентирана към въвеждането на изцяло нов подход в грижите за децата, насочен към превенция, ранна интервенция, подкрепа на семействата и осигуряването на семейна или близка до семейната среда за всяко българско дете.

Основни елементи на тази подкрепа са деинституционализацията на грижата за деца и предоставянето на качествени и достъпни услуги в общността и в семейна среда, включително и услуги за ранно детско развитие, както и осигуряването на финансова подкрепа за семействата с деца.

Да бъдеш родител е трудна работа и за нея не получаваме обучение. Раздялата и родителстването след раздялата – още по-трудно нещо и няма обучение за тях. В този труден и наситен с емоции период понякога е трудно да разберем от какво се нуждаем ние самите, както и от каква се нуждаят децата ни. Децата също имат трудности в този период.

Процесът на приспособяването към това, да сте разделени родители вече е към своя край, но родителстването, животът с децата продължава. Основната промяна, която е настъпила като родители е във взаимоотношенията с бившия партньор – от интимни партньори към партньори с делови отношения.

В подкрепа на родителите и децата, Фондация «Владиславово» предоставя «Информационна програма за родители в раздяла, преди, по време или след развод» в Центровете за обществена подкрепа «По-добро бъдеще» и «Бъдеще за децата от Аспарухово»

Център за обществена подкрепа «По-добро бъдеще» предоставя програмата в пакета си от услуги и дейности разработена в рамките на проект „Правосъдие-приятел на детето“ от Международна социална служба – България и е насочена към родители, които са в различни етапи на раздяла и които срещат затруднения да се споразумеят по различни въпроси, свързани с родителските права, както и относно родителстването, след раздялата.

Насочването към програмата става чрез:

Съда
Адвокати на родителите
Професионалисти – психолози, лични лекари, ОЗД Родители, които търсят информация за ефекта на раздялата върху децата и начините, по които могат да намалят негативните последици от нея.

Може да имате усещането, че Вие нямате никакво влияние върху нивото на конфликта, че той просто се случва. Но всеки родител, независимо дали смята, че провокира конфликта или не, може да го управлява по начин който не е вреден за детето.

Най-важните стъпки са:
• Опитайте се да не воювате пред очите на децата или да ги карате да вземат страна
• Приемете, че чувствата на децата могат да бъдат различни от вашите
• Мислете за това, какво Вие самият можете да направите, а не какво бившият ви партньор е направил или не е направил
• Фокусирайте се върху това, което върши работа, а не върху това, което не работи
• Помнете, че малките стъпки водят до големи промени
• Грижете се за себе си и бъдете най-добрите родители, които можете да бъдете

Процесът на развод засяга и доста юридически аспекти – в съдебна зала се вземат важни решения, от които зависи бъдещето на децата. В тази си дейност съдията се подпомага от социален работник от Дирекция „Социално подпомагане“, който след посещение в дома на децата и техните родители изразява становище и/или изготвя социален доклад за тяхната ситуация, който представя на съда.

Ако някой от родителите живее в чужбина, съдията трябва да поиска социален доклад за неговата ситуация от съответната държава за да може да вземе решение в най-добър интерес на децата.

Ако децата са навършили 10 години, те задължително ще бъдат изслушани от съдията. Ако е необходимо по-малките деца също могат да бъдат изслушани с изрично решение на съдията. При всички положения при изслушването на децата трябва да им бъде осигурена подходяща обстановка съобразена с тяхната възраст. На изслушването на децата задължително трябва да присъства социален работник от Дирекция „Социално подпомагане“ и друг подходящ специалист (психолог, педагог), при необходимост. Ако съдът разполага с информация, че е налице родителско отчуждение, съдията назначава експертиза и изслушва вещо лице – психолог

Вход към услугата:

Родителите подават молба до доставчика на услугата за включване в информационната програма и подписват Договор за предоставяне на услугата, като самозаявили се клиенти.
Времетраене: 4 астрономически часа, проведени в рамките на 2 седмици. Времето за провеждане на сесиите се договоря с родителите.

Начин на провеждане:

Информационната програма може да се провежда индивидуално или в група. Бившите партньори не се включват в една и съща група.

Информационната програма намира добро приложение в някои от по-специфичните случаи с които работи Център за обществена подкрепа, в частност такива с наличие на Синдром на родителско отчуждение (СРО) насочени от Д“СП“/ О“ЗД“ гр. Варна

Екипът от специалисти в Център за обществена подкрепа «По-добро бъдеще» е с богат професионален опит, висока квалификация и включва социални работници, психолози, педагог, логопед и трудотерапевт./fvladislavovo.org


CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549