Шефът на Европейския механизъм за стабилност не се тревожи

ЕС и Свят 27.11.2018 16:39

Ръководителят на Европейския механизъм за стабилност (спасителния фонд на еврозоната EMS) Клаус Реглинг заяви във вторник, че не се притеснява за това, че Италия може да загуби своя достъп до свободния дългов пазар в резултат на спора с ЕК относно прекалено експанзивния бюджет на управляващите в Рим за 2019-а година, който, според Kомисията, нарушава фискалните правила на ЕС.

През миналата седмица Европейската комисия предприе първа стъпка, за да дисциплинира Италия относно нейните бюджетни планове, след като властите в Рим отказаха да я променят параметрите на бюджетния дефицит за следващата година. Предложената от ЕК процедура при прекомерен дефицит спрямо Италия може в крайна сметка да доведе до налагането на глоби на коалиционно правителство между антисистемното движение "Пет звезди" и крайно-дясната партия "Лига".

Надеждите, че Италия все пак ще бъде склонна да намали планираните за 2019-а година разходи (да свие бюджетния дефицит), доведоха по време на търговията в понеделник до добро поскъпване на италианските държавни облигации и до понижаване на тяхната доходност. Късно снощи обаче правителството в Рим заяви, че за момента ще продължава да се придържа към основните си бюджетни цели за следващата година, тъй като очаква анализ на планираните си харчове, но все пак остава отворено към възможността за евентуално намаляване на параметрите за дефицита.

"Италия има проблеми. Но те не са сравними с Гърция например. Така че понякога, когато чуя, че Италия е новата Гърция ... това е просто глупост", заяви във вторник Реглинг пред репортери, съобщава Ройтерс.

"Основните фундаменти са далеч по-добри в Италия, отколкото в Гърция преди няколко години. Така например, Италия има излишък по текущата сметка, което означава, че страната не се нуждае от редовно привличане на чуждестранни инвестиции", допълни шефът на ESM.

Запитан дали е притеснен от възможността за най-лошия сценарий на загуба на доста на Италия до паричните (дълговите) пазари, ако инвеститорите загубят доверие в публични финанси на страната, Реглинг отговори: "Най-лошият сценарий не е най-вероятният. Не се притеснявам, че Италия ще загуби пазарния достъп. Повече съм притеснен от ниския икономически растеж в страната на който сме свидетели през последните 20-25 години". /bnr.bg

CHF CHF 1 2.04563
GBP GBP 1 2.31259
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.55708
USD USD 1 1.82583