Омбудсманът: Работниците със забавени заплати вече могат да си получават парите

България 05.02.2018 10:27

Този дебат започна с работничките от Дупница, които бяха жертва на нагъл работодател. Стана по най-трудния и бавен начин. Добрата новина е че след няколко поправки на поправките, нещата вече са факт. Това заяви пред БНТ омбудсманът Мая Манолова относно промените в закона за неизплатени дължими суми от работодатели.

"Последните промени се случиха в четвъртък 1 февруари, малко преди края на пленарния ден, с промени в закона за платежните инструменти, които препращат към закона за гарантиране на вземания на работници от фалиращи предприятия. Благодаря на депутатите, че се вслушаха във вопъла на работниците, които не можеха да си получат заплатите", заяви тя.

"Вече окончателно работниците, които имат да получават заплати, дължими след 1 февруари 2015 година и по отношение на чиито работодател е започнато производство по несъстоятелност, без всякакви други условия, могат да си получат дължимите суми", обясни Манолова

"Има тримесечен срок, в който да подадат заявления. Той започва да тече от обнародването на закона в Държавен вестник. Те могат и сега да ги подадат, ще се счита за валидно подаване. Заявленията се подават по закон до директора по териториално поделение на НОИ, където е регистриран работодателят им. Но аз ще настоявам да могат да се подават и в поделението на местоживеенето на работниците", каза тя.

"Бланката се предлага в териториалното поделение на НОИ, но ние за улеснение ще го качим в сайта на омбудсмана. Това, което е важно, е представянето на приложенията, на допълнителните документи, които трябва да бъдат представени. Става дума за доказателствата за дължимостта на сумите, за които претендира работникът", разясни омбудсманът.

"По принцип с такава справка би следвало работниците да разполагат и тя да е издадена от техния работодател. Но в повечето случаи работодателят е изчезнал. В тези случаи те могат да представят удостоверение от Инспекцията по труда, фишове за дължими заплати или други доказателства. Най-добрият вариант е да се обърнат към Инспекцията по труда, която е проверила тези предприятия", смята Манолова. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.04051
GBP GBP 1 2.31588
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.55694
USD USD 1 1.82976