Чилич не остави шансове на Едмънд и е на финал в Мелбърн

Спорт 25.01.2018 15:10

Хърватинът Марин Чилич стана първият финалист при мъжете в тазгодишното издание на Откритото първенство на Австралия по тенис. На полуфиналите шампионът от Ю Ес Оупън 2014 победи с 6-2, 7-6(4), 6-2 британеца Кайл Едмънд, който в предишния кръг елиминира първата ни ракета Григор Димитров. В днешния двубой обаче 23-годишният Едмънд не показа нивото от четвъртфиналния сблъсък с Григор и логично загуби от представящия се много солидно в Мелбърн Чилич след близо 2 часа и 18 минути игра.

Хърватинът спечели безпроблемно първия сет, пробивайки на два пъти своя опонент за крайното 6-2. Втората част бе далеч по-равностойна, като и двамата тенисисти печелиха сравнително лесно своите сервис геймове. В крайна сметка сетът премина без пробиви и изходът му трябваше да бъде решен след тайбрек, който бе спечелен от Чилич със 7-4.

Доминацията на световния номер 6 продължи и в третия сет, който започна с ранен пробив за него. Макар и трудно 29-годишният хърватин затвърди преднината си на собствен сервис, за да поведе с 3-1. Малко по-късно Чилич сложи точка на спора с нов пробив при 5-2, след който сервира за мача и крайното 6-2 в негова полза.

Неделният финал ще е трети за Чилич в турнир от Големия шлем и първи в Мелбърн. Освен титлата в Ню Йорк през 2014, през миналата година хърватинът стигна и до последния мач на Уимбълдън, където обаче изгуби от Роджър Федерер. Именно швейцарецът, който е и актуалният шампион в турнира, може да е съперник на Чилич във финала. Утре, във втория полуфинал от надпреварата, Маестрото се изправя срещу сензацията в Мелбърн – корееца Хьон Чун. /БГНЕС