Подписаха договора за тол системата

България 15.01.2018 15:11

Даден е стартът за въвеждане на електронна система за събиране на пътни такси след повече от две години забавяне. 150 милиона лева е стойността на договора, подписан между изпълнителя и Агенция „Пътна инфраструктура“. Срокът за изпълнение е 19 месеца. Тол системата ще въведе справедлив модел на таксуване, изтъкна регионалният министър Николай Нанков. Увеличение на цените на винетките за леките автомобили няма да има, подчерта министърът.

Тол системата ще бъде проектирана и изградена за 7 месеца, а през останалите 12 ще се правят тестове и оценка на ефективността й.

Автобусите и тежкотоварните автомобили ще заплащат за изминато разстояние по цени на километър, които предстои да бъдат определени. За колите ще се ползват електронни винетки с фиксирана стойност, обясни министър Нанков.

"Тя ще въведе справедливият, честният модел на таксуване при преминаване по нашите пътища. Защо казвам справедлив и честен модел? Защото понастоящем 70 на сто от приходите в пътната агенция на база на винетните такси се формират от ползвателите на колите, а тези, които амортизират в пъти повече пътищата - камионите, съставляват по-малко от 30 на сто от стойността на всички приходи, които агенцията събира", каза Нанков.

Около 1 милиард лева приходи се очакват през първата година след въвеждане на тол системата, което е в пъти повече от приходите в момента. Всички средства ще се използват за пътна инфраструктура.


Първите задачи при проектирането на тол системата са изборът на обхват и създаването на удачен модел за гъвкаво тарифиране, заяви регионалният министър и добави, че по-гъвкавите тарифи ще дадат възможност за уикенд винетка и еднодневна винетка за леките автомобили.

Цената на винетките няма да се повишава, изтъкна Николай Нанков. "Цените няма да бъдат повишавани с електронните винетки, точно обратното - много по-лесна за функциониране ще бъде системата, няма да разпечатваме, отпечатваме и съхраняваме хартиените винетки, няма да бъдат лепени на предните стъкла, а съответно с видеоконтрол ще бъдат администрирани и ще бъде съблюдавано спазването на нормативите, респективно дали водачът е купил винетка за автомобила си", каза министърът.

Колко ще струва изграждането на тол системата?

Изпълнител на проекта за тол системата е консорциумът “Капш трафик солюшънс” около австрийската компания “Капш”. Той спечели, като предложи 50 милиона по-малко от очакваните 200 милиона лева, а наред с това получи максималната възможна техническа оценка от 100 точки.

“Капш” има зад гърба си подобни поръчки в няколко европейски държави. Консорициумът ще изгради тол системата за своя сметка, а очакванията са българската държава да я изплати от приходите след въвеждането й в рамките на три години. Източник: Фокус
CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549