Унгария: Бъдещето е на ниските цени на тока, а не за ниските заплати

ЕС и Свят 22.11.2017 13:19

Бъдещето е за ниските цени на електричеството, а не за ниските заплати на населението. Така разсъждават в Унгария, която се готви да построи АЕЦ „Пакш“ 2, за да направи своята икономика по-конкурентноспособна.

„Строителството на АЕЦ „Пакш“ 2 е безвъзвратно“, заяви Янош Шули, министър без портфейл, отговарящ за строителството на новата ядрена мощност. Основната причина, поради която Унгария залага на развитието на ядрената енергетика, е, че тя ще осигури дългосрочно евтин ток за унгарските потребители и промишленост.

В Будапеща също така не смятат, че новата ядрена мощност влиза в противоречие със зелената енергетика, а я допълва и е в основата на бъдещия енергиен баланс на страната. Нещо повече АЕЦ „Пакш“ 2 ще допринесе за намаляването на вредните емисии и реализирането на ангажиментите, които страната е поела по Парижкия договор по климата.

Основният тласък за изграждането на двата блока е решението на Брюксел, според което бъдещата ядрена централа отговаря на европейските изисквания и проектът не се ползва с държавни дотации. „Получихме подкрепата на Брюксел и ще се постараем да изградим тази централа с помощта на „Росатом“. Мисля, че ще построим двата най-добри блока в ЕС“, каза министър Шули по време на провеждащия се в унгарската столица форум „Атомекс 2017“.

Големият успех на унгарската страна е, че я е успяла да договори 40% участие на свои компании в изграждането на АЕЦ „Пакш“ 2. Това означава поръчки за милиарди евро и развитие на унгарската машиностроителна индустрия, която през последните години е в застой. Унгарските колеги смятат, че подобно нещо може да се случи и у нас, ако се стигне до рестартиране на АЕЦ „Белене“. Скромните сметки показват, че дори и да успеем да се включим с 20% при цена от приблизително 10 милиарда евро, това означава 2 милиарда евро за развитие на родното машиностроене.

„Атомният отрасъл играе важна роля и за повишаването на качеството на живота на хората. Тя е мощен стимул за социално-икономическото развитие на страните“, заяви първият заместник генерален директор на „Росатом“ Кирил Комаров.

Според изчисленията 60 години експлоатация на АЕЦ „Пакш“ 2 ще даде допълнителен принос от 40 до 60 милиарда долара към националната икономика. Всеки долар, който ще бъде инвестиран в строителството на „Пакш“ 2 ще донесе почти 2 долара на местните подизпълнители, 4,3 долара към БВП на Унгария и 1,5 долара в бюджета под формата на данъчни постъпления. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549