"Мъжката“ Европа не пуска дамите във властта

ЕС и Свят 18.10.2017 13:08

Нито една от страните в Съвета на Европа (СЕ), които се съгласиха да предоставят поне 40% от висшите постове в обществения живот на жените, не е изпълнила това 14 г. след поемането на ангажимента, сочи доклад на комисията по равенство между половете на СЕ.

През 2003 г. 47 държави – включително всичките 28 страни, от които днес се състои Евросъюзът – се съгласиха с препоръката за баланс между половете, направена от базирана в Стасбург организация за човешките права. Към 2016 г. единствено Финландия и Швеция достигнаха съотношението в долната камара или в еднокамерния парламент, но нито една страна не го е сторила по отношение на горната камара на законодателните си органи.

Според доклада присъствието на жените леко се е увеличило, откакто СЕ започна да наблюдава процеса, но прогресът е бавен и разпръснат. Сред държавните глави, шефовете на регионални правителства и кметовете жените са по-малко от 17%.

„Тези числа показват, че предстои Европа да измине много дълъг път, докато достигне равенство между половете , каза генералният секретар на съвета на Европа Торбьорн Ягланд в изявление, съпътстващо доклада.

На национално, регионално и местно ниво данните показват неофициалните бариери пред напредък в професионален план за жените: „Позициите по висшите нива на политическата власт в Европа през 2016 г. са почти изцяло доминирани от мъжете.“ За позициите в изпълнителната власт като цяло , независимо от нивото, средно присъствието на представителите на нежния пол никога не надхвърля 20%.

На всяко равнище колкото по-висш е постът, толкова по-зле е неравенството между половете.

Например сред посланиците едва 13% са жени, което прави съотношението между заемащите такъв дипломатически пост най-дебалансирано. Докладът констатира, че „данните ясно показват неофициалната бариера“ пред жените в дипломатическия сектор.
В страните от СЕ средно съотношението при държавните глави е 87,8% за мъжете срещу 12,2% за дамите. При шефовете на ключовите министерства е 76,5:23,5%. При местната власт, т.е. на ниво кметове, съотношението е почти като при държавните глави – 86,6:19,4%.

Присъствието на жените в парламентите се различава поради различни правила, действащи за определяне на участието им в законодателните органи. Например България, доколкото в страната ни няма нито залегнали в закона квоти, нито квоти в политическите партии, 18,7% от депутатите ни са жени. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549