Доц. Коприварова: 250 000 души у нас не знаят или крият, че имат диабет

България 28.10.2011 13:33

300 000 са диабетиците в България, а 250 000 души не знаят, че имат това заболяване или крият, че го имат. Тези данни съобщи днес на брифинг доц. Калинка Коприварова, специалист и национален консултант по детска ендокринология, диабет и обмяна на веществата в детската възраст.

Няма точна информация колко са децата диабетици до 18 г., но се приема,че те са около 3000. Страната ни е на 29-то място в Европа по качество на лечение на диабетиците. Поводът е предстоящата конференция на 1-ви ноември т.г. От 10 ч. до 16 ч. в кино "Люмиер" на НДК, посветена на препоръки в лечението на захарния диабет и проблемите при лечението на пациентите у нас. От 18 ч. пак там ще бъде премиерата на документалния филм "Живот с диабет", посветен на децата, тинейджърите и младите хора с това коварно заболяване, на начина, по който техните родители и приятели приемат проблема им. Организатор на събитията е Националната асоциация на децата и младите хора с диабет.

Това заболяване се нарича "тих убиец", поради подмолния начин, който поразява здравето ни, добави Елисавета Котова, председател на асоциацията. Пари за лечение на заболелите от диабет у нас в Здравната каса има, но те не се изразходват рационално, добави тя. С конференцията ще се даде старт на месеца на борбата с диабета в България. Огромен е проблемът за осигуряване на достатъчно безплатни тест-ленти и глюкомери за младите хора над 18 г., който не е решен и е достатъчен за проверка от Комисията за защита от дискриминация. Не е направено достатъчно и за майките - родилки с диабет, които имат необходимост от по-дълъг период на майчинство.

Доц. Коприварова се спря на някои основни проблеми, свързани с детския диабет. Той е два типа - първият е инсулинозависимия захарен диабет, който заема 90% от случаите при децата, подрастващите до 18 г. и младите възрастни под 45 г., който се дължи на недоимък от инсулин. Дефицитът се дължи на унищожаването на клетките, които произвеждат инсулин. Той се предсказва, когато във фамилията вече има наличие на такова заболяване и се определя с изследване на антителата. Вторият тип е характерен за възрастните и той се съчетава често с наднорменото тегло. Той се дължи често на инсулинов дефицит, но при него има повече повишена инсулинова секреция, съчетана с инсулинова резистентност, особено в началото на заболяването. Тук лечението също е с инсулин.

Захарният диабет е свързан с инсулинов дефицит и/или инсулинова резистентност и тяхното лечение много строго трябва да бъде диагностицирано от специалисти. При тип 2 кръвната захар се повишава по- бавно, но натрупана за няколко години може да доведе до усложнения и да се диагностицира късно. Затова при тип 2 се провежда скрининг. България е една от малкото страни в света, където всички диабетици са осигурени с човешки инсулин. У нас се използват т. нар."писалки", произвеждаме и инсулинови аналози. Нашата цел е постепенно човешкият инсулин да отстъпи назад и да включваме повече пациенти за лечение с инсулинови аналози, заяви доц. Коприварова.

Аналозите са бързи и с по-бавен ефект. Молекулата им е сходна с молекулата на човешкия, но при различните препарати има различна замяна като по този начин се променя биологичният ефект от тях. Бързият инсулинов аналог може да се прави непосредствено преди, по време и след хранене, обясни доц. Коприварова. Човешкият изисква пауза от храненето - това налага при него да се приемат две хранения, когато се инжектира инсулин. При човешкият инсулинов аналог отпада второто хранене,това е удобно особено за децата - вместо да ядат 6 пъти на ден, те преминават на 3 основни хранения, при по-малките - с едно междинно хранене.

Съвременното лечение включва използване на двата вида инсулинови аналози. Днес отстояваме позицията при тип едно да се минава на инсулинови аналози, което осигурява по-добър живот за заболелите, смята доц. Коприварова. Лечението с инсулиновите аналози трябва да бъде без покриване на необходимите критерии, които искаме да бъдат премахнати, за да се освободим от писането на фалшиви цифри, за да покриваме нормите на Здравната каса, заявиха специалистите. Това е последната стъпка преди лечението с инсулиновите помпи. Те дават по-голяма свобода и сигурност при изчисляване на дозите. Но има известни условия, които се изискват, когато те се отпускат - дете може да получи инсулинова помпа само, ако родителите му имат поне средно образование, твърди доц. Коприварова.

Нашата цел е да направим постъпки и Здравната каса да се съгласи, да се реимбурсират консумативите за помпата в ранната възраст, тъй като те са особено скъпи, а следващата стъпка е да се реимбурсират самите помпи, посочи тя. Има проблеми с лечението на младите хора след 18 г. при осигуряването им с тест - ленти за контрол, те трябва да имат осигурени поне 500 на година. Нека първо да осигурим тест - ленти на всички диабетици на инсулин, а след това - и на помпи, отбеляза националният консултант. Стара истина е,че се нуждаем от по-голям бюджет за здравеопазването, и по-специално - за борба с диабета, нуждаем се и от повече спонсори, допълни тя. Съветът към възрастните и родителите на деца и млади хора със съмнения за диабет е два пъти в годината да се правят изследвания на кръвната захар, на нивата на холестерол и триглицеридите. Трябва да се знае, че диабетът е главно наследствено заболяване и тези изследвания са особено наложителни за хората с наследствена обремененост. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.01882
GBP GBP 1 2.32063
RON RON 10 3.93432
TRY TRY 100 5.43423
USD USD 1 1.79599