Свалят строителното вето в свлачищни райони във Варна?
България 22.11.2010 15:36
Строителството на отделни имоти в свлачищни райони във Варна може да бъде разрешено, стана ясно на заседание на комисията по архитектура към ОбС. Става въпрос за шест имота, четири от които в местност Прибой и по един в местност Св. Никола и курортен комплекс „Чайка“. Геоложки проучвания показвали, че именно в тези имоти не се изисква отводняване и укрепителни мероприятия. Поради тази причина, министерството на регионалното развитие, може да отмени частично строителната забрана от 1997 година. Преписката бе предложена за гласуване в архитектурната комисия, с мотива, че заместник-министърът на МРРБ Георги Прегьов поискал становище от администрацията и решение на ОбС.
Общинският съвет взема решения по целесъобразност, не виждам защо трябва да гласуваме, при условие, че не е в нашите компетенции, многократно каза съветникът от „Отечество“ Радослав Коев. Той допълни, че администрацията иска да си сложи тенекия, като извади и решение на ОбС. Защо след като министърът може сам да подпише такава заповед, защо иска становище от нас, коментира и Иван Луков от ГЕРБ. Трябва да имаме проекторешение, не трябва да гласуваме само по входирано писмо от зам.-министъра, коментира и Валерия Ангелова от БСП.
На противната страна бяха съветниците от „Нашият град“ Владимир Тонев и Андрей Василев, както и Пламен Андреев от ГЛАС. Според тях, щом зам.-министъра изисква такова становище, преписката не трябва да се бави, тъй като това е в ущърб на инвеститорите. Те са платили за сондажи, проучвания и обследване на ската в района, каза още Андреев.
В крайна сметка, след дискусия, местните депутати решиха, да разгледат казуса на следващо заседание. Тогава пред тях ще докладва и Олег Колев, главен експерт „Свлачища и укрепване на териториите“ в общинската администрация.
Припомняме, че в началото на месеца се активизира свлачище в местността "Св. Никола“, което засяга няколко парцела и постройки. На мястото обаче бликат подпочвени води и има опасност от свличането на още земни маси.
Общинският съвет взема решения по целесъобразност, не виждам защо трябва да гласуваме, при условие, че не е в нашите компетенции, многократно каза съветникът от „Отечество“ Радослав Коев. Той допълни, че администрацията иска да си сложи тенекия, като извади и решение на ОбС. Защо след като министърът може сам да подпише такава заповед, защо иска становище от нас, коментира и Иван Луков от ГЕРБ. Трябва да имаме проекторешение, не трябва да гласуваме само по входирано писмо от зам.-министъра, коментира и Валерия Ангелова от БСП.
На противната страна бяха съветниците от „Нашият град“ Владимир Тонев и Андрей Василев, както и Пламен Андреев от ГЛАС. Според тях, щом зам.-министъра изисква такова становище, преписката не трябва да се бави, тъй като това е в ущърб на инвеститорите. Те са платили за сондажи, проучвания и обследване на ската в района, каза още Андреев.
В крайна сметка, след дискусия, местните депутати решиха, да разгледат казуса на следващо заседание. Тогава пред тях ще докладва и Олег Колев, главен експерт „Свлачища и укрепване на териториите“ в общинската администрация.
Припомняме, че в началото на месеца се активизира свлачище в местността "Св. Никола“, което засяга няколко парцела и постройки. На мястото обаче бликат подпочвени води и има опасност от свличането на още земни маси.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:40 Хороскоп за неделя, 28 юни 2028 г.
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)