Асоциацията на писателите пита ЕК относно Закона за авторското право

България 29.10.2010 14:44

Асоциацията на писателите (АП) в България изпрати писмо до Европейската комисия с питане относно законосъобразността на представения в Народното събрание проект, предвиждащ отмяна на член 26 от Закона за авторското право и сродните права, съобщи председателят на УС на сдружението Радослав Парушев.

Член 26 от Закона за авторското право и сродните права предвижда, че авторите на произведения, записани на звуконосители или видеоносители, и артистите изпълнители, чиито изпълнения са записани, продуцентите на звукозаписите и продуцентите на първоначалния запис на записаните филми имат право на компенсационно възнаграждение, когато записите се презаписват за лично ползване.

На такова възнаграждение имат право и авторите, и издателите на всякакви отпечатани произведения, когато тези произведения са възпроизвеждани по репрографски (за размножаване и копиране) начин за лично ползване.

Според асоциацията законопроектът противоречи на член 5.2. на Директива 2001/29/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2001 година, доколкото лишава авторите от компенсационно възнаграждение за свободното използване на техните произведения.

От АП в прав текст питат ЕК относно предстоящите санкции, които ЕК предстои да наложи на българската държава във връзка с готвената промяна в закона, целяща да обслужи интересите на лобито на вносителите на копирна техника в ущърб на българските творци.

Отделно от това законопроектът нанася вреда на българската култура, защото лишава фонд „Култура“ от постъпления, представляващи отчисления в размер на 20 % от дължимите възнаграждения, считат от асоциацията.

Асоциацията на писателите в България е писателска организация, регистрирана като организация за колективно управление на авторски права. В нея членуват утвърдени и актуални автори от по-младото поколение, като Алек Попов, Ваня Щерева, Ясен Атанасов, Калин Терзийски.

CHF CHF 1 2.09876
GBP GBP 1 2.37228
RON RON 10 3.93053
TRY TRY 100 5.36483
USD USD 1 1.88151