Ще вали! Но дъжд от звезди

Варна<+> 16.07.2020 11:20 Снимка: ДНЕС+

Ще вали! Но дъжд от звезди

Варненската обсерватория „Николай Коперник“ отвори врати за летните детски и ученически школи. С пълни курсове, варненските астроними ще обучават желаещите в школите „Занимателна астрономия“, Пътешествие сред звездите“, „Космически хоризонти“. Екипът е разработил иновативни форми на преподаване с повече лабораторни упражнения, каза за ДНЕС+ директорът на Планетариума Свежина Димитрова.

Предстои да започнат и посещение на базата в Аврен, която е предоставена безвъзмездно за наблюдения на варнансеката обсерватория. Удовлетворена съм, че приключихме учебната година с много поздравления и благодарности от родителите, каза Димитрова и допълни, че  домашните лабораторни изследвания са били семейни, което покзва, че интересът е голям и от родителите. Повод за гордост са златния и сребърен медал, които извоюваха възпитаници на обсерваторията на Националния кръг на олимпиадата по астронимия в края на месец юни.

Междувременно в Планетариума може да се видят още нови интересни експонати, като карта на звездното небе над Варна. Картата показва всеки ден и час кои съзвездия са над нас. Предстои и нова изложба на реплики на телескопите на Галилео Галилей и на Нютон, различни кристали и др. На истински зведни дъждове ще сме свидетели това лято. В момента може да се набюдава кометата C/2020 F8 (SWAN). Яркостта ѝ рязко нараства и вече е видима и с просто око по посока на съзвездие Кит.

Кометата е открита от астронома – любител Майкъл Матиацо на 11 април, тази година, на снимки от SWAN, когато внезапното изхвърляне на водород от повърхността ѝ я прави видима. За нея се знае много малко и се предполага, че поради хиперболичната си орбита, за първи път навлиза във вътрешността на Слънчевата система. Тъй като кометите са непредсказуеми, тя може да се разпадне , но учените смятат, че засега има надежда това да не се случи. Най-любопитното събитие през юли ще е на 29-и, когато е максимумът на метеорния поток Южни Делта Аквариди с интензитет от 25 метеори/час. На 13-и август е пикът на може би най-наблюдаваният метеорен поток у нас - Персеидите. Интензитетът ще е 110 метеори/час, а Луната няма да пречи на наблюденията, защото ще е в последната си четвърт.

Декември ще е сравнително интересен месец, като по време на новолунието на 14-и ще бъде максимумът на метеорния поток Геминиди с интензитет от 140 метеори/час. Ако времето бъде ясно това ще бъде най-добре видимият "звезден дъжд" за 2020 година. Макар невидимо за България, внимание заслужава пълното слънчево затъмнение, което отново ще бъде на 14-и декември. То ще може да се наблюдава от територията на Тихия океан, Южна Америка, Антарктида. Свежина Димитрова коментира и петицията, в която са се подписали нейните колеги за проблема със сателитите на  Илон Мъск от проекта "Старлинк".

Припомняме, че в края на април в небето над България десетки светлини преминаха една след друга по небосвода.  Този проект  предвижда осигуряването на достъп до високоскоростен интернет от космоса. В орбита до края на март бяха изведени 300 спътника, но се очаква броят им да се увеличи и евентуално да достигне до 42 000. Това пречи на астрономите. Проблемът е, че  от сателитите остават следи, които влизат в данните на специалистите и е много трудно след това те да се коригират.

CHF CHF 1 2.01114
GBP GBP 1 2.29006
RON RON 10 3.93195
TRY TRY 100 5.66429
USD USD 1 1.83543