Родителските роли

Варна<+> 30.10.2020 13:44 Снимка: ДНЕС+

Родителските роли

Социалната услуга Център за обществена подкрепа “По-добро бъдеще” към Фондация „Владиславово” се предоставя, като държавно делегирана дейност на Община Варна, на основание Договор № Д16001395ВН/19.10.2016г. между Община Варна и Доставчика - Фондация „Владиславово“. Услугата е ситуирана в сграда общинска собственост, находяща се в гр. Варна, Район „Владислав Варненчик“, ул. „Гургулят“ №7. Водени от опита придобит при работа с деца и семейства екипът на Центъра се сблъсква с последиците за децата, следствие нерешените проблеми между родителите.

 Родителските роли в отглеждането на децата в семейна среда постоянно търпят промяна. Случаите на физическо, психическо, сексуално насилие и пренебрегване стават все по-разпознаваеми, като вече има възможности  да се определят и съответните рискови фактори по отношение на децата. За повишаване разкриваемостта на тези случаи отговорност носят както преките специалисти, работещи с децата – учители, социални работници, психолози, лекари и др., но така също и обществото като цяло. Отчуждаването между двама родители неминуемо има своите последствия и по този начин се стига и до т.нар. Синдром на родителско отчуждение, който вече намира място и в немалко съдебни дела, свързани с определянето на родителски права.

От своя страна ролята на родителя е изключително трудна и отговорна.  Проблемите на родителя се отразяват на семейството като цяло, но най-вече на децата в това семейство. Важно място има психичното здраве  на родителите, тъй като промените в него могат да рефлектират върху всички аспекти на родителството. И когато се споменава психично здраве, това не винаги е свързано с клинично поставяне на диагноза. Понякога дори родителите се затрудняват в избора си на решения, особено в конфликтни ситуации и ако те потърсят подкрепа в точния момент от подходящ специалист последствията биха могли да са доста по-благоприятни.

Независимо от възрастта на децата, те често не са добре запознати за дисфукционалността на семейството, в частност проблемите между родителите и как партньорите преживяват проблемите помежду си. Понякога / почти винаги /липсата на информация при децата е умишлена, за да не се предизвиква тревога у тях, но когато детето е достатъчно голямо да вижда и осъзнава съществуващ реален проблем, за който то няма обяснение, страхът от неизвестността може да бъде доста по – тревожен, отколкото реалното запознаване с проблема. Затрудненията, които тези семейства изпитват понякога стигат и до други институции, като често и до Отдел за закрила на детето и в частност ползването на определена социална услуга, която да е в полза и подкрепа на семейството и детето. За съжаление често се стига и до злоупотреба с тези социални услуги, тъй като единият или другият родител е решил да използва всеки наличен ресурс, до който би могъл да има достъп, в своя полза. Често това се случва и „за сметка” на децата, които понякога са предпазени от ниската си възраст, но в по-голяма степен са достатъчно големи да осъзнаят, че са въвлечени в битка между „мама” и „тати”.  Така фокусирани върху този проблем и наличието на конфликт на лоялност и към двамата родители, тези деца трудно биха изградили доверителна връзка с психолог, трудно биха се повлияли от психологични консултации, тъй като те са достатъчно големи да осъзнават, че споделеното пред специалист социален работник или психолог в един момент може да повлияе неблагоприятно на единия или на другия родител, а тези деца не искат да загубят обичта на нито един от родителите си. И затова моят призив като психолог към родителите е да бъдат достатъчно разумни, когато техните партньорски отношения приключат и да не забравят, че техните отношения като родители не се преустановяват с това. Нека не въвличаме децата в битки, които не са техни и да ги оставим да изживеят детството си възможно най-безпроблемно.

Александър Цолчовски

психолог

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911