Река Камчия заля рибарското селище, рибари прокопаха отточен канал към морето

Варна<+> 13.12.2020 18:15 Снимка: ДНЕС+

Река Камчия заля рибарското селище, рибари прокопаха отточен канал към морето

За поредна година река Камчия излезе от коритото си и заля рибарското селище, предаде репортер на ДНЕС+.

Преди дни реката бе почти пресъхнала на устието и пясъчна коса бе заградила пътя ѝ към морето.

  

Валежите през последната седмица препълниха реката и тя се оказа без излаз. Рибарите от селището днес прокопаха улей, през който да се отбие течението, за да се оформи устие.  Хората изкопаха път за водата, защото са притеснени от опита от предишни години, когато в подобни случаи са използвали багери и друга техника. Тогава обаче, по техни думи, са били заплашвани с глоби. 

Поради тази причина този път тежка техника не е влизала на плажната ивица, а рибарите от селището разкопаха на ръка отклонение през пясъчната коса, която блокира пътя на реката към морето. Течението ѝ е в друга посока и по този начин наводнява своеобразния катун, който се е сформирал по поречието ѝ.

Според природозащитници, реката си избирала пътя, по който да тръгне, когато достигне пълноводие и не бива да има прегради, които да спират пътя ѝ. 

"Всяка година имаме този проблем и не можем да го решим, тъй като от институциите не вземат мерки", коментира един от петте човека, които по това време на годината пребивават в една от постройките. 

На въпроси на наш репортер, защо толкова близо до реката има постройки, които не са временни и според източници на ДНЕС+ са незаконно построени, хората там отговориха, че имат разрешение за строеж. 

Възниква въпросът кой е издал разрешение за строеж в резерват? 

Резерватът „Камчия” обхваща долното поречие на река Камчия, землищата на общините Аврен и Долни чифлик. Резерватът се намира на около 25 км южно от Варна, в близост до курортите „Камчия” и „Шкорпиловци”.

Заради важното си природозащитно и екологично значение през 1977 г. е включен в световната мрежа от биосферни резервати, като част от програмата „Човек и биосфера” на ЮНЕСКО за опазване на най-представителните екосистеми на планетата.

В горите и блатата на резерват „Камчия” се срещат 245 вида висши растения, 258 вида птици. На това уникално красиво място се размножават няколко редки за България и Европа птици, а оттук минава и миграционният път Via Pontica.

Особено ценни за резервата са лонгозните гори, които са възникнали върху алувиално-лиманни наслаги при периодичните заливания на река Камчия. Заблатените територии по поречието на реката и лонгозната гора се считат за естествена влажна зона на Черноморското крайбрежие.

Релефът в района на резерват „Камчия” и в защитената зона е почти равнинен, като само при северните части и близо до морето има склонове.

С покачването на нивото на река Камчия най-вече през пролетния сезон стават обичайните заливания на лонгозната гора, коментират експерти.

Според тях рибарското селище, което е изградено с постоянни постройки буквално на не повече от 2м. от коритото на реката, е незаконно, а земята е изключителна държавна собственост. 

Пребиваващите около реката в така нареченото рибарско селище са превърнали красивата и дива гора в катун, който видимо от снимковия материал сериозно замърсява ареала. 

Кой и как е решил да се строи в резерват и дали тези "наводнения" има начин да бъдат предотвратени, предстои да разберем. 

Геновева Михайлова

 

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027