ПСК „Черно море“ с най-много медали на Black Sea Cup

Варна<+> 07.09.2020 10:48 Снимка: ДНЕС+

Плувният шампион на България ПСК „Черно море“ спечели най-много медали – 27, в 3-тото издание на силния турнир Black Sea Cup, който се проведе на комплекс „Приморски“ във Варна. Състезателите на Никола Петров се представиха прекрасно и взеха общо 27 приза – 8 златни, 9 сребърни и 10 бронзови. Надпреварата се проведе при брилянтна организация. Организатори на проявата са община Варна, БФПС и ПСК „Черно море“.

Габриела Георгиева (Дамини ЛВ, София) и Йордан Янчев (ПК Сандански) са най-добри състезатели на турнира по системата на FINA. Спортният форум, в който участваха 147 плувци от 26 клуба, бе квалификация за световното първенство по плуване във Фукуока през 2022 г.

За най-добри треньори бяха откроени именно наставниците на двамата състезатели – Кристиян Минковски,  под чието ръководство се готви Георгиева и Божидар Граматиков, треньор на Йордан Янчев.

Призьорите  наградиха зам.-председателят на ОбС-Варна Христо Атанасов, Филип Ромбаут – председател на УС на ПСК „Черно море“, Миролюб Адамов, зам.-председател на клуба и главният съдия на събитието Вили Цеков.

Общият награден фонд на Black Sea Cup бе 16 000. Паричните премии си разпределиха плувците, класирали се от първо до пето място в двата пола – момчета и момичета. Бонуси взеха също и двамата най-добри български състезатели, както и двамата най-добри треньори, чиито плувци са постигнали най-силни резултати.

Петицата на победителките оформиха Габриела Георгиева (Дамини ЛВ), Диана Петкова (Спринт), Екатерина Аврамова (Ealing), Станисавлевич (Dubocica), Жанет Ангелова(Акулите). При мъжете петимата най-добри са: Йордан Янчев (ПК Сандански), Лъчезар Шумков (Спринт-София), Калоян Левтеров (Славия-София), Радостин Кръстев (ПК Сандански) и Томислав Събев (Царевец).

Вижте кои плувци от „Черно море“ станаха медалисти.

Калина Николаева е шампионка на 200 и 400 м съчетано плуване. Тя спечели и златно отличие и на 200 м бътерфлай.

В дисциплината 1500 м свободен стил Юлиян Черкезов взе сребро, а съотборникът му Станимир Раев – бронз. На 800 м кроул Ивона Георгиева е бронзова медалистка.

Дениел Нанков бе недостижим на 50 м кроул и логично се окичи със злато. Той е сребърен медалист на 100 м свободен стил и носител на бронзов приз на 200 м в същия стил.

Азра Янък грабна злато в дисциплината 100 м бътерфлай, сребро – на 200 м и вицешампионски трофей на 50 м бътерфлай.

Тея Николова е бронзова на 100 м бруст, Росина Тодорова – сребърна на 200 м кроул, Станимир Раев – сребърен медалист на 200 м бътерфлай и златен на 100 м. В дисциплината 100 м бътерфлай Дария Станченко заслужи бронзов приз. Валентин Филипов зае трето място на почетната стълбичка на 100 м гръб, а на 200 м гръб е втори. Титла на 200 м съчетано плуване взе Михаил Александров. В тази дисциплина Филипов финишира втори.

Благовест Божиновски е бронзов медалист на 50 м бътерфлай. Славомира Дякова стана трета на 200 м съчетано. В дисциплината 400 м свободен стил Диана Тодорова е бронзова медалистка в турнира. Ива Георгиева заслужи бронз на 50 м бътерфлай, а Тея Николова стана вицешампионка на 50 м бруст.

Black Sea Cup се проведе по всички правила на ФИНА под ръководството на международен сертифициран съдийски състав. Участниците се състезаваха в отворена система, като класирането се определяше спрямо възрастовите групи и пола.

Проявата е сред най-престижните събития от календара на Българската федерация по плувни спортове.

„Радвам се, че 3-тото издание на Black Sea Cup се проведе успешно. Турнирът мина спокойно и подредено – с малък брой участници - 147, но вярвам, че всички бяха доволни. Най-важното беше, че не прекъснахме поредността в провеждането на състезанието“. Това коментира Пред клубния сайт www.swimming.bg главният треньор на плувния шампион на България – ПСК „Черно море“, Никола Петров след финала на турнира Black Sea Cup.

Той бе категоричен, че спортният форум във Варна е чудесен завършек на „този неочакван за нас сезон“, визирайки промените, продиктувани от извънредното положение.

„Скоро започваме отново - очаквайте изненади!“, направи препратка Петров към предстоящия сезон.