През месец август 2020 г. равнището на безработица в област Варна достигна до 5,1%

Варна<+> 29.09.2020 10:56 Снимка: ДНЕС+

През месец август 2020 г. равнището на безработица в област Варна достигна до 5,1%

През август 2020 г. равнището на безработица във Варненска област продължи да намалява и в края на месеца достигна 5,1%. Регистрираните безработни са 11352.  В сравнение с август 2019 г. равнището на безработица се е увеличило с 2,2 процентни пункта, а регистрираните безработни са с 4979 повече.

В град Варна броят на регистрираните безработни в края на месец август 2020 г. е 6417. Равнището на безработица в града е 3,7%. На годишна база, спрямо август 2019 г., се отчита ръст с 1,9 процентни пункта на равнище на безработица и с 3267 безработни лица повече.

На работа в област Варна през август 2020 г. на работа са постъпили 1520 безработни лица. На първичния трудов пазар реализация са намерили близо 88% от общия брой започнали работа лица. През август 2020 г. продължиха действията за устройване на работа на лицата от уязвимите групи на пазара на труда. В заетост са включени 327 младежи до 29 г. възраст. Преходите в заетост на млади хора са 21,5% от всички реализирани през месеца преходи в заетост. На работа са устроени и 93 продължително безработни лица (с регистрация в бюрата по труда над 1 година).

През август 2020 г. в бюрата по труда от областта са заявени 1473 работни места. На първичния пазар са обявени 1369 работни места. Най-много от заявените през август работни позиции са от сферата на хотелиерството и ресторантьорството (503). Следват образованието (236), търговия (160), административни и спомагателни дейности (110) и култура, спорт и развлечения (88). По програми и мерки за заетост и схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” са обявени 104 работни места. През август 2020 г. за едно свободно работно място, обявено в бюрата по труда в областта, са се конкурирали средно по 4 безработни лица.   

Агенцията по заетостта отново проучва работодателските потребности от кадри

Агенцията по заетостта отново стартира проучване сред работодателите в България за техните потребности от работна сила. Втората за годината анкета ще се проведе в периода 1 септември – 16 октомври 2020 г. включително и ще продължи проследяването на тенденциите за това от какви професии и умения на работната сила се нуждае бизнесът в краткосрочен и средносрочен план. В отговор на създалата се ситуация, свързана с COVID-19, работодателите ще могат да споделят и очакванията си за влиянието, което COVID-кризата може да окаже върху евентуалното освобождаване или наемане на нов персонал.

Анкетирането и този път ще обхване първоначално работодатели от формирана национално представителна извадка, представяща всички сектори на икономиката, различни по статут и големина предприятия с териториално разпределение във всички области в страната. На разположение на работодателите е актуализиран онлайн анкетен формуляр, в който те могат да посочат от какви специалисти със средно и висше образование ще имат нужда през следващите 12 месеца и след по-дълъг период – от 3 до 5 години. Те отново ще могат да очертаят и най-необходимите компетентности и умения, които трябва да притежава търсеният от тях персонал.

За работодатели, които не попадат в статистическата извадка, но имат желание да участват в проучването, ще бъде изготвен отделен електронен формуляр с аналогични въпроси, който ще бъде достъпен в периода 28 септември – 16 октомври 2020 г. на електронната страница на Агенцията по заетостта в рубрика „Проучване на потребностите от работна сила” - https://www.az.government.bg/pages/pages-prouchvane-potrebnosti-rabotna-sila/.

Агенцията по заетостта отново разчита на активното включване на работодателите и предоставената от тях реална и конкретна информация за обхвата, професиите, компетенциите и уменията на търсените от тях кадри.

Финансова подкрепа за работодатели и стартиране на собствен бизнес

 От 14.09.2020 г., Агенцията по заетостта обявява актуалните възможности за финансова подкрепа на работодателите, които желаят да наемат безработни лица по различни програми и мерки по заетостта, реализирани в рамките на Националния план за действие по заетостта за 2020 г. Възможности за финансова подкрепа се предлагат и на безработните лица, които искат да стартират собствен бизнес, вкл. и получавайки наведнъж полагащите им се обезщетения при безработица.

Това става възможно за последните месеци на 2020 г., след като близо 2 900 000 лв. от бюджета за активна политика са преразпределени от програми и мерки, които до момента не се реализират в планирания обхват, към такива, за които в условията на продължаващата епидемична обстановка има интерес от работодатели и безработни от уязвимите групи. 

Преразпределението на средства за реализация на програми и мерки за насърчаване на заетостта през 2020 г., което се извърши по предложение на Агенцията по заетостта, е одобрено от Националния съвет за национално сътрудничество и утвърдено от министъра на труда и социалната политика.

Обявените средства, в рамките на които бюрата по труда могат да сключват договори с работодатели, са общо над 2 330 000 лв., чрез които може да се субсидира наемането на работа на още 3 000 – 3 200 безработни от уязвимите групи на пазара на труда. С други над 120 000 лв. може да се подпомогне бизнес старта на поне 40 безработни лица с предприемачески намерения. Така със средствата от държавния бюджет за 2020 г. се очаква да се субсидира заетостта на близо 18 000 безработни, както и участието в обучения на над 11 000 безработни и заети лица.

Работодателите ще могат да избират измежду 14 различни програми и мерки, в случай че наемат безработно лице до 29 г. или над 50-55 г., продължително безработен, лице с трайни увреждания, без квалификация или безработна майка на дете до 5 г., както и ако са микропредприятия и разкрият първите си работни места.

Преференциите са различни и по отношение на период, вид и размер на субсидиране, които са определени в Националния план за действие по заетостта за 2020 г. Така например периодът на субсидиране варира от 3 до 24 месеца, а размерът на предоставяните ежемесечно средства за основно възнаграждение – от 350 лв. до 650 лв., като в повечето случаи се предоставят и средства за допълнителни възнаграждения и осигурителни вноски за сметка на работодателя за всяко наето безработно лице по условията на съответната програма или мярка. 

По други 3 насърчителни мерки работодателите могат да получат субсидии за дуално обучение на безработни или обучение за придобиване на ключови компетентности на наетия персонал, необходими за работа в съответното предприятие.

Успоредно с това Агенцията по заетостта предоставя финансови преференции и на безработните лица с предприемачески намерения. Стартирането на собствена стопанска дейност може финансово да се подпомогне въз основа на одобрен бизнес проект чрез получаване наведнъж на полагащите се обезщетения при безработица или предоставяне на еднократна сума за стартиране на бизнес, която през тази година вече е до 4 000 лв. И при двете мерки могат да се предоставят и средства за други, съпътстващи старта на бизнеса, услуги.

Свободните средства се обявяват и на информационното табло във всяко бюро по труда в страната, където може да се получи и пълна информация за възможностите, реда и условията за предоставяне на преференции за безработни или работодатели.

На 30 септември 2020 г. Дирекция бюро по труда гр. Варна ще проведе информационно събитие за младежи

На 30.09.2020 г. от 11:00 ч. Дирекция бюро по труда гр. Варна ще организира и проведе събитие по проект „Готови за работа”, на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020. На импровизиран открит офис над автоподлез „Шипка”, бул. „Княз Борис I”, експерти от бюрото по труда ще представят целите на проекта, както и  дейността и услугите на Агенцията по заетостта.

Целта на информационното събитие ще бъде активиране на неактивни младежи до 29 години, които не са включени в образование или заетост и не са регистрирани като безработни лица в бюрото по труда.

[1] Равнището на безработица е на база брой безработни, регистрирани в бюрата по труда, към икономически активните лица (15-64 г.), установени при Преброяване 2011 г.

CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233