Танак поведе след първия ден на Рали Монте Карло, финландец със зрелищна катастрофа

Спорт 21.01.2021 18:47 Снимка: ДНЕС+

Шампионът за 2019 година в Световния рали шампионат (WRC) Отт Танак (Hyundai) спечели първите два етапа в тазгодишното издание на Рали Монте Карло, първи кръг за годината във WRC.

Естонецът записа общо време от 24:17.5 минути (12:05.7 в първия и 12:11.8 във втория етап), с което води с 3.3 секунди пред Кале Рованпера (Toyota), който остана втори и в двата етапа. Тройката след първия ден на новия шампион се затваря от вице-шампионът за 2020 година Елфин Евънс (Toyota), който има пасив от 8.5 секунди спрямо Танак.

Световният шампион за миналата година Себастиен Ожие (Toyota) заема петата позиция след първия ден на Рали Монте Карло, като неговото изоставане спрямо лидера е 16.9 секунди. Пред него е миналогодишният победител в надпреварата Тиери Нювил (Hyundai), който е на 0.9 секунди пред седемкратния световен първенец.

Най-зрелищният момент в днешния ден настъпи малко преди края на първия етап, когато Теему Сунинен (M-Sport) не прецени правилно сцеплението върху мокрия асфалт край Гап и се удари в естествената стена, след което се преобърна и падна в дерето от другата страна на пътя. Финландецът и неговият навигатор Микко Марккула излязоха невредими от автомобила на Ford и най-вероятно утре ще се завърнат в надпреварата по системата „Рали 2“.

В утрешния втори ден на Рали Монте Карло са предвидени общо пет етапа, което прави деня най-натоварения в тазгодишното издание на надпреварата. Общата дължина на утрешните етапи ще е 104.7 километра, с което ще бъде покрита почти половина дистанция на Рали Монте Карло 2021. /sportal.bg