Супербактериите са далеч по-голяма опасност от COVID-19

Наука 10.09.2020 15:52 Снимка: ДНЕС+

Супербактериите са далеч по-голяма опасност от COVID-19

Появата на антибактериална резистентност, включително резистентни към лекарства бактерии, или "супербактерии", представлява далеч по-голям риск за човешкото здраве, отколкото COVID-19, застрашавайки да върне съвременната медицина "обратно в тъмните векове". Това предупреди австралийски учен преди 3-годишно проучване на резистентни на лекарства бактерии във Фиджи, пише "Гардиън".

"Ако смятате, че COVID-19 е лош, не искате антибактериална резистентност", подчертава д-р Пол Де Баро, директор на научните изследвания в областта на биосигурността в австралийската национална научна агенция CSIRO.

"Не смятам, че преувеличавам, като казвам, че това е най-голямата заплаха за човешкото здраве, без изключение. COVID е много далеч от потенциалното въздействие на антибактериалната резистентност", предупреждава ученият.

 

"Бихме се върнали в тъмните векове на здравеопазването", изтъква той.

Въпреки че антибактериалната резистентност е нововъзникваща заплаха за общественото здраве по целия свят, в Тихия океан, където рискът от проблема е остър, резистентните на лекарства бактерии могат да поставят под напрежение крехките здравни системи в региона отвъд точката на пречупване.

В статия в списанието BMJ Global Health се съобщава, че има малко официални здравни данни - и ниски нива на обществено познание - относно антибактериалната резистентност в Тихия океан и че високият процент на инфекциозни заболявания и предписването на антибиотици засилват рисковете.

"Предизвикателство за тихоокеанските островни държави и територии се опитва да ограничи антибактериалния ексцес, без да застрашава антибактериалния достъп за тези, които се нуждаят от тях", се посочва в статията.

Фиджи, въпреки че е с население от по-малко от 1 млн. души, има едно от най-високите нива на бактериални инфекции в света. Страната също така има високи нива на туберкулоза при животните и хората, а нейните болници извършват средно по две ампутации заради диабет всеки ден, като всички те стимулират употребата на антибиотици.

В цялата страна се използват много антибиотици както сред човешките, така и сред животинските популации, което увеличава риска от развитие на резистентни бактерии.

Миналия месец правителството на Фиджи съобщи, че 10 души са починали от лептоспироза, бактериална инфекция, която засяга както животните, така и хората, докато хиляди други са били заразени.

Австралийската CSIRO започна тригодишно проучване във Фиджи, заедно с правителствения комитет по антибактериална резистентност на Фиджи и университети в Австралия и Тихия океан, за да идентифицира появата на супербактерии във Фиджи, анализирайки данни от болнични патологични лаборатории, ферми, замърсени с фармацевтични продукти, и в общата среда, като се стреми да идентифицира горещите точки на антибактериална резистентност и нововъзникващите тенденции.

Глобалните последици за общественото здраве от широко разпространената извънредна ситуация на резистентни на лекарства бактерии са огромни.

"Ако разгледате как антибиотиците сега играят роля в практически всяка част от нашата здравна система: прости неща като драскотини могат да ви убият, раждането може да ви убие, лечение на рак, големи операции, диабет, на заден план във всички тези често е използването на антибиотици", изтъква Де Баро.

"Всичко това ще се превърне в голямо предизвикателство, ако го правите в среда, в която антибиотиците, които използвате, вече не работят. Ще завършите с огромен натиск върху здравната система - точно от нещата, които виждате с COVID-19 - помислете за отделенията за интензивно лечение, престоя в болница, достъпа до медицинско лечение извън болничната система, използването на антибиотици в сестринството, при лечението на пневмония, всички те влизат в играта", коментира ученият.

Социалното дистанциране не може да помогне с антибактериалната резистентност: бактериите съществуват в храната, водата и въздуха, те са навсякъде по ежедневните повърхности.

Д-р Доналд Уилсън, помощник-декан в Медицинския колеж на Националния университет на Фиджи, изтъква, че проблемът не може да бъде пренебрегван повече "или ще има повече хора, които се разболяват, а ние нямаме подходящите лекарства за тяхното лечение".

Вече се изчислява, че резистентността към антибиотици причинява най-малко 700 000 смъртни случая в световен мащаб годишно - макар че това вероятно е силно подценено. Прогнозира се това число да достигне 10 млн. смъртни случая годишно без намеса.

Влошавайки тази тенденция, засиленото използване на антибиотици за борба с пандемията Covid-19 ще увеличи резистентността на бактериите и в крайна сметка ще доведе до повече смъртни случаи по време на кризата и след това, предупреди Световната здравна организация (СЗО).

350 млн. смъртни случая биха могли да бъдат причинени от антибактериалната резистентност до 2050 г., изчислява СЗО, докато икономическите разходи се очаква да достигнат 1,35 трлн. долара през следващите 10 години само в региона на западната част на Тихия океан.

Колкото по-дълго въпросът остава нерешен, толкова по-големи ще са разходите в пари и човешки животи, каза Уилсън.

"Например, идентифицирахме хора, които имат мултирезистентна форма на туберкулоза и се нуждаят от по-нови, по-силни лекарства за по-дълъг период от време, а тези по-силни антибиотици са по-скъпи", очертава мрачна картина ученият./news.bg

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827