Болест на доброволец спря ваксината на Оксфорд

Наука 10.09.2020 08:42 Снимка: ДНЕС+

Болест на доброволец спря ваксината на Оксфорд

Получил при изпитанията възпаление на гръбначния мозък

Прекратена е последната фаза от клиничните опити с ваксината срещу коронавирус, разработена от фармацевтичния гигант “АстраЗенека” и Оксфордския университет. Доброволец от Великобритания получил тежка нежелана реакция и се разболял. Ваксината бе смятана за една от най-надеждните от всички разработки.

В. “Ню Йорк таймс” твърди, че доброволецът има напречен миелит - възпалителен синдром, който засяга гръбначния мозък и може да бъде причинен от вирусни инфекции. Очаква се той да се възстанови.

Изпитанията са в заключителната трета фаза, в която участват около 30 000 доброволци в Обединеното кралство, Бразилия, Южна Африка и САЩ. От “АстраЗенека” уточняват, че временното прекратяване на изпитанията е “рутинно действие, което трябва да се предприема винаги когато има потенциално необяснимо оплакване”. Разработчиците вече сключиха предварителни договори за продажба на стотици милиони дози в ЕС и редица страни, ако ваксината се окаже ефективна.

В същото време Еврокомисията приключи проучвателните преговори с компанията “Биотек-Пфайзър” за купуване на 200 млн. дози потенциална ваксина срещу COVID-19 от името на всички страни членки с възможност за още 100 млн., ако тя се окаже ефективна. Това е шестата фирма, с която ЕК приключва преговори. Първият договор за доставката на най-малко 300 млн. дози бе подписан с “Астра Зенека” и влезе в сила на 27 август.

Девет водещи фармацевтични компании излязоха с обща декларация, в която обещават да предадат ваксини за одобрение само след доказване, че те са безопасни и ефикасни чрез “големи и с високо качество клинични изпитания”. Под обещанието се подписаха шефовете на “АстраЗенека”, “Бионтех”, “ГлаксоСмитКлайн”, “Джонсън енд Джонсън”, “Мерк”, “Модерна”, “Новавакс”, “Пфайзер” и “Санофи”.

Предлагат на цял свят руската “Спутник V”

Разработчиците на първата в света ваксина срещу COVID-19 вече са готови да я направят достъпна за хората по целия свят, обяви руското здравно министерство.

“Спутник V” бе регистрирана в Русия на 11 август след клинични изпитвания в две отделни институции и вече е предоставена на обществеността в цялата страна. Над дузина държави изразиха интерес към получаване на ваксината.

Руският фонд за директни инвестиции, финансирал разработването на “Спутник V”, обяви в сряда, че е постигнал споразумение за доставка на 32 млн. дози в Мексико. “Очаква се доставките да стартират през ноември 2020 г. при одобрение от регулаторните органи на Мексико”, се казва в изявлението.

Ваксината обаче е минала само фаза 1 и 2 със 76 доброволци, изписани от лечебните заведения през юли, след като разработили имунитет към вируса SARS-CoV-2. Според авторитетното медицинско сп. “Лансет” тя е “безопасна и предизвиква имунен отговор”, около 1,5 пъти по-силен в сравнение с този на пациенти, излекувани от COVID-19.

Първите изпитания обаче са проведени с хора под 60-годишна възраст, предимно млади мъже, което не е достатъчно, за да се гарантира, че може да предпази и по-възрастните. Третата фаза на клиничните изпитвания на “Спутник V” ще започне на 9 септември, твърди руското здравно министерство, което е събрало почти 31 000 доброволци. Именно във фаза 3 бе временно прекратено изпитването на ваксината на “АстраЗенека” и Оксфорд.

Голяма част от руските учители и лекари, които бяха сред първите, получили ваксината, рекламирана от президента Владимир Путин по държавната телевизия, са против задължително ваксиниране, докато препаратът не премине пълни клинични тестове. В момента ваксинирането е по желание./24 часа

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027