Животните в дивата природа, употребяваните защитни маски и колко опасни са за тях

Любопитно 22.01.2021 12:58 Снимка: ДНЕС+

Животните в дивата природа, употребяваните защитни маски и колко опасни са за тях

Маските за еднократна употреба, които спасяват човешки животи по време на пандемията, се оказват смъртоносна опасност за дивата природа.

Те са навсякъде - по тротоарите, в реките и плажовете на всички континенти и, ако са изработени от полиестер или от полипропилен, не могат да се разложат в околната среда в продължение на стотици години.

Примерите за страдащи за животни идват един след друг. Макаци са забелязани да дъвчат ластиците на изхвърлени маски в околните хълмове на столицата на Малайзия Куала Лумпур, като е имало риск да се задушат.

В Англия организацията за защита на птиците RSPCA помогна на чайка, чиито лапички останали оплетени в продължение на седмица в Челмсфорд. Ластиците от маската се оплели около лапите на птицата и ставите ѝ се подули.

Французи открили мъртъв рак, попаднал в маска през септември. Всъщност най-сериозни вреди изхвърлените маски и латексови ръкавици причиняват в моретата и океаните. Над 1.5 милиарда маски са се озовали в океаните миналата година, което представлява натоварване с допълнителни 6 200 тона пластмасови отпадъци, според екологичната организация OceansAsia.

Въпреки че все повече хора предпочитат маски за многократна употреба, мнозина все още избират тези за еднократна. Природозащитници призовават хората да им режат ластиците, за да намалят риска животните да се оплетат в тях.

OceansAsia пък иска правителствата да увеличат глобите за безразборно изхвърляне на отпадъци и да насърчат използването на маски за многократна употреба.

"Маските няма да изчезнат скоро и като ги изхвърляме безотговорно, могат да застрашат околната среда и животинския свят, изтъква Ашли Фруно от азиатския клон на организацията PETA - Хора за етично отношение към животните пред AFP./lifestyle.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027