Димитър Алексиев: Златото е показател за благосъстоянието на обществото

Любопитно 06.06.2020 11:21 Снимка: БГНЕС

Димитър Алексиев: Златото е показател за благосъстоянието на обществото

Златото е барометър. Когато една нация или едно общество по някакъв начин напредва, започва да купува злато. Това е един от показателите за благосъстояние. Това заяви в интервю за БГНЕС председателят на Съюза на златарите Димитър Алексиев.

Като потомствен занаятчия и майстор-златар Димитър Алексиев от дълги години работи в ателието си на столичната улица „Ангел Кънчев“, но за първи път, заради COVID-епидемията, работата му е толкова силно засегната.

„Нашият бизнес не е по-различен от всички останали бизнеси. В продължение на два месеца магазинът беше затворен, другите ни магазини – също. Хората бяха наплашени, както и ние. Не смеехме нищо да правим, което да ни изложи на опасност от заразяване“, сподели той. След отпадането на мерките златарското ми ателие вече функционира, но клиентите са много по-малко от преди.

„Силна дума е да кажа, че нашето е бизнес. И малкото пари, които имаха хората, ги изхарчиха в тази пандемия и карантина. Дори тези, които купуваха малки неща за различни поводи – кръщенета, подаръци за бебета, брачни халки – всичко беше замряло“, разказа Димитър Алексиев.

Цялата ситуация около разпространението на вируса естествено е изиграла негативно въздействие във финансов план, както при много други хора. „Два месеца си текат наеми, сметки, кредити. Няма никакъв приход, само разход. Ако тази ситуация беше продължила малко по-дълго, всичко щеше да се срути. Щеше да се отрази пагубно върху нас“, смята златарят.

Случилото повлия и на цената на благородния метал.

„На международния пазар започна да се покачва, но това е спекулативно, според мен. Опитват се да имат някакво движение на валути, на злато. Познати ми разказваха, че пред банките имало опашки от хора, искащи да купуват инвестиционно злато. Сега ще видим какво ще го правят това злато, което са купили. Няколко пъти съм имал възможност да говоря в други интервюта относно това презапасяване със злато. Просто няма смисъл. Ако ни предстои война, ако ни предстои бедствие и ние го знаем – да. Но това нещо, както тръгнаха в началото по магазините с колички да трупат, е по същия начин. Просто е безсмислено“, категоричен е Димитър Алексиев.

„Това е спекулативно покачване, особено при този свръх добив на злато. Вадят от всякъде, а то се трупа. Китайците колкото и да купуват, колкото и да го влагат в електрониката, където някои елементи се позлатяват, защото златото предпазва от корозия, то пак се трупа. С каква цел? Не знам. Дори и най-големите специалисти по икономика, каквито и прогнози да дават, всичко това е измислено“, допълни още той.

Според него хората не трябва да се предоверяват на мнението на различните анализатори, че инвестицията в злато си остава една от най-добрите. „Кои са тези анализатори? Банкови сътрудници. Купувайте от банките – това казват. Реклама по време на чума правят. Това правят те“, смята мъжът, според когото различните златни монети, продавани от банките, всъщност представляват „допълнителна нелоялна конкуренция“ на ателиетата като неговото.

Същото той мисли и за заложните къщи.

„В момента процъфтяват заложните къщи, защото хората дават там и последното, което имат. Те от своя страна се обърнаха на златарски магазини, една допълнителна грозна конкуренция. Цели партиди внасят от Турция и казват, че са го взели от клиента, а след като не могат да си възстановят парите го препродават“, категоричен е Димитър Алексиев.

Той се надява нормалният ритъм на работа след извънредното положение да се завърне бързо, но се съмнява това да стане много скоро, защото хората трудно ще се възстановят от кризата, тъй като са похарчили всичките си спестявания.

Въпреки че той е предал занаятът на дъщерите си, майсторът-златар най-много се натъжава от факта, че младите хора не проявяват интерес към него, а са привлечени единствено от възможността за бързи печалби. „Повечето други магазини купуват и препродават. Много малко останаха тези, които произвеждат. Аз имам и училище за златари, в което няма желаещи. Всички искат бързо да спечелят много пари, но няма как да стане това. Доктори, икономисти, банкери – всички учат с години. Същото е и при нас“, сподели още Димитър Алексиев. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594