Религиозната свобода е под натиск в цял свят

Избрано 29.10.2020 12:53 Снимка: ДНЕС+

Религиозната свобода е под натиск в цял свят

Германският правителствен комисар по религиозната свобода в света представя тревожен доклад. В борбата за подобряване на положението той разчита повече на диалога, отколкото на санкциите, съобщава “Дойче Веле”.

Маркус Грюбел преминава директно към точката. “Свободата на религията или убежденията е основно човешко право. Това човешко право все повече се ограничава или поставя под съмнение. Трима от четирима души по света живеят в държава, която ограничава свободата им на религия или убеждения.” По този начин докладът за световната ситуация на свобода на религията, който германският правителствен кабинет одобри в сряда, е мрачен документ по труден глобален проблем.

Загриженост за китайските уйгури

„Свободата на религия и убеждения е под нарастващ натиск в много страни“, казва Грюбел.

Нарушаването на свободата на религията „по-специално“ засегна християните като най-голямата религиозна общност в света, но членовете на други религии и мирогледи също претърпяха дискриминация и преследване поради своята вяра или защото не се придържат към никоя вяра.

Религиозната свобода е под натиск в цял свят

Грюбел подчертава драматичното положение на уйгурите в Китай и проблемите на рохингите. И той спомена за гнева в интернет и по улиците, когато в Пакистан се обсъждаше присъдата на християнката Азия Биби, обвинен в богохулство, която най-накрая успя да напусне страната.

Той е разтревожен и от положението на религиозните малцинства в Иран и части от Нигерия. Но германският правителствен комисар спомена и положителен пример. През 2019 г. Судан отмени смъртното наказание за вероотстъпничество, въведе Коледа и покани евреите да се върнат или да посетят страната. Той изрично похвали ангажимента на “Дойче Веле” да издава предупреждения в много региони по света за опасността от “реч на омразата” в интернет.

Критики също партньори във външната политика

За втори път след 2016 г. германското правителство представя „Доклад за световната ситуация на религиозна свобода. Това е документ от около 200 страници. Сега, подобно на годишния доклад на „Амнести интернещънъл“ за положението с правата на човека в света, са налични 30 „профила на страните“, с коментари за 30 държави, където събитията от 2018/19 са от особен интерес. Държави от Афганистан до Виетнам, но също и страни като Египет, Бразилия, Кения, Малайзия, Саудитска Арабия, които със сигурност не обичат да се виждат в такъв официален правителствен документ. Немалка част от тези страни имат икономически отношения с Германия или са съюзници по външната политика.

Това става ясно, когато Грюбел коментира неговата функция и ролята на доклада. Става въпрос за изобличаване, солидарност, говорене. „Винаги си струва да се търси диалог“, казва той. Германският комисар не е склонен да иска санкции. Те са „последната инстанция“. Ако погледнете къде по света се нарушават религиозната свобода или други човешки права, „тогава трудно можем да търгуваме с която и да е държава в света“./Дойче веле

CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233