О.з. полк. инж. Митко Георгиев, директор на областна Дирекция "Гражданска защита" – Варна: И в спася

Избрано 18.07.2006 17:53

Пожелавам на всички наши служители да изпълняват все така самоотвержено хуманната работа, която са избрали за своя съдба

- Полк. Георгиев, каква е равносметката 70 години след създаването на "Гражданска защита"?
- Радостен съм, че по повод на нашия юбилей имам възможността да се обърна към всички служители на "Гражданска защита" в област Варна с посланието, че трудът, който те полагат, е бил винаги ползотворен. Искам обаче да се върна към началото на тази дейност у нас. С указ 310 от 18 юли 1936 година е приета Наредба - закон за противовъздушната и химическа защита на населението в Царство България. С решение на Министерския съвет - 95 от 22 март 1993 година 18 юли е обявен за ден на гражданска защита и днес (б.р. вчера) честваме 70-годишен юбилей.
В годините на развитие на гражданска защита са настъпили редица изменения. Най-напред през 1936 година "Гражданска защита" е създадена под ръководството на Министерството на вътрешните работи. След 1944 г. "Гражданска защита" преминава към Министерството на отбраната, което ръководи структурата до 2000 година. След това се обособени във всички области на страната 28 дирекции. В момента дирекцията във Варна е в състав от 83 души в два отдела. Единият е "Гражданска защита", а другият е "Аварийно-спасителни дейности", където са даващите денонощни дежурства спасители. И те се тези, които винаги оказват помощ, когато се създаде кризисна ситуация. От самото създаване на дирекцията във Варна, през 1993 година, гражданите сигурно си спомнят 8 март, когато цялата област бе блокирана от обилния сняг, това беше и бойното ни кръщение. И за щастие тогава помогнахме на много хора и затова смятам, че дирекцията прави всичко възможно да информира и да обучава населението, така че то да знае какво трябва да прави в една кризисна ситуация. Особено при такива зимни навявания, не бива да се стои в автомобилите, защото много хора не съобразяват, че може да се загине при дълъг престой в превозното средство.

- Вашата работа може да бъде определена като мисионерска, т.е. превантивна. Какъв е кадровият потенциал?
- Трябва най-отговорно да заявя, че тук работят действително професионалисти. Както всяко начало и при нас беше трудно, но ние съумяхме по редица начини обучението, което се осъществява на спасителите, е провеждано поетапно и мога да бъда вече спокоен, че ние сме подготвили отговорни и квалифицирани кадри. Имаме и международно участие през 1997 г. при земетресението в Турция, участието ни в Словения по повод на състезание между отделните водолазни екипи и др. Това дава имидж и за международния опит, който трупаме.

- Колко време е необходимо на един служител на "Гражданска защита" да се превърне в истински професионалист?
- Определено трябва да кажем, че един период на работа от три години е достатъчен, за да може служителят да натрупа опит и да се справя в различните ситуации и да се счита, че той е обучен всестранно. Разбира се, не може да се приема, че за този период се достига съвършенство. Спасителят трябва да може да реагира винаги адекватно, за да съумее да опази и своя, и чуждия живот. И в спасяването на човешкия живот трябва да се прояви творчество. Понякога се иска много фантазия и мисъл, за да остане човек жив. Хуманността на нашата професия е точно в това да бъде спасен и опазен човекът.

- Какви промени са нужни в работата на служителите на "Гражданска защита"?
- Много от проблемите не са все още разрешени, не без значение е и недостигът на средства, но да се надяваме, че ще се прояви разбиране и търпение към разрешаване на проблемите. От особено значение за добрата работа е подобряване на техниката, която ние в момента използваме. Нужно е тя да бъде замемена с нова, защото тази, която до днес използваме, е вече много остаряла, но това е получено като наследство от Министерството на отбраната.

- Откъде трябва да дойдат средствата за подновяване на техниката?
- Трябва да бъде заделен такъв фонд от самото министерство, да бъде предвидено отделно перо, което да бъде с такава насоченост. През всичките тези години техниката е използвана при много тежки условия и повече от наложително да се води такава политика за обновяване на наличния фонд с новата надеждна техника, за да могат нашите служители да изпълняват перфектно възложените задачи и да бъдат максимално надеждни при оказване на помощ в тежки ситуации. Не ни трябва много, трябва ни малко, но качествена и надеждна техника, която да не спъва работата ни, а напротив да я прави по-качествена. Искаме аварийно-спасителните автомобили да бъдат многофункционални. Използвам възможността по повод юбилея да отправя още веднъж своите пожелания към всички служители за здраве, щастие и да изпълняват все така самоотвержено хуманната работа, която са избрали за своя съдба.
(Интервюто е излъчено в сутрешния блок "Добро утро, Варна" на телевизия "Варна".)

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.25951
RON RON 10 3.85552
TRY TRY 100 4.16246
USD USD 1 1.67882