Гладът за ваксини поставя на изпитание морала по света

Избрано 28.02.2021 10:43 Снимка: ДНЕС+

Гладът за ваксини поставя на изпитание морала по света

Ваксините срещу COVID-19 може да представляват връх на човешката изобретателност и постижения – но появата им вече поставя ново предизвикателство пред човешкия морал: как трябва да се държим по време на глобалната блъсканица за ваксини?

Когато някой прескочи опашката и се ваксинира преди най-нуждаещите се, осъждате ли егоизма му, възхищавате ли се от изобретателността му, питате за съвет какво да правите? Когато приятел или роднина е много по-напред от вас на опашката, радвате ли се за него или негодувате? Копнежът за ваксини легитимен екзистенциален отговор ли е или е просто симптом на Vomo – страх от недостиг на на ваксина?

Тези и други въпроси излязоха на преден план тази седмица, когато се появиха истории за измама, пререждане и напрежение на фона на новия проблем на човечеството – да се ваксинирам или не.

„Откраднали сте ваксина от някой, който се нуждае повече от вас“, заяви заместникът шерифът на окръг Ориндж във Флорида на две жени на 33 и 44 години, дегизирали се, за да се опитат да изглеждат по-възрастни, за да се прередят по пътя си към втората доза ваксина.

Сър Ричард Лийз, ръководител на градския съвет на Манчестър, каза, че хората „манипулират системата“ – някои се правят на социални служители, за да мамят в приоритетни категории.

Липсата на морал в такова поведение е очевиден, но по-малко ясно е какво правите или казвате на ваш познат, изиграл системата – тема, която циркулира в социалните медии и в аналитичните статии.

„Брат ми, който е доставчик на здравни компоненти, ваксинира жена си, като я постави временно на длъжност в офиса си, за да докаже, че и тя е здравен работник. (а тя не е!)“, каза писател пред “Ню Йорк Таймс”. „Не съм сигурен кое е по-лошо: изиграването от него на системата или радостното хвалене с това в съобщение, което той ми изпрати, след като и двамата бяха ваксинирани.“

Пререждането предизвика държавни спорове, оставки и гняв по целия свят, като австрийски кметове, испански генерали, перуански служители и ливански политици бяха сред влезлите в кадър.

Пийт Лън, ръководител поведенчески изследвания в Ирландския институт за икономически и социални проучвания, ирландски мозъчен център, каза, че измамата или възприятията за измама могат да подкопаят доверието в системата.

„Ако хората възприемат дадена система като несправедлива, те скоро ще се отдръпнат от нея, дори с цената на собствената си сигурност. Важно е системата да е честна и видимо справедлива“, каза той.

Следващото предизвикателство за науката: ваксина срещу измамници, мошеници и негодници. /БГНЕС


Рори Карол, “Гардиън”

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827