Анализатор: Протестите могат да доведат до по-високо качество на управлението

Избрано 15.07.2020 16:08 Снимка: ДНЕС+

Анализатор: Протестите могат да доведат до по-високо качество на управлението

За момента предсрочни избори няма да има, заяви Георги Харизанов

Записите, които прокуратурата разпространу вчера, дават отговор на въпроса за яките момчета с ранички и слушалки в ушите, както и за момчетата с черни фланелки, които хвърлят бутилки и бомбички по полицаите. Дават отговор и на въпроса защо в първите дни на протестите депутатите от БСП, които са лоялни към Корнелия Нинова, бяха строени пред президентството. Все пак не мисля, че тези записи дискредитират протеста в цялост, защото познавам много хора от активното гражданстко общество, които искрено протестират на площада, и то за смислени каузи, заяви в интервю за Дойче веле политическият анализатор Георги Харизанов.

На въпрос няма ли риск да се получи ефектът на бумеранга: хората протестират срещу прокуратурата, а тя избирателно разпространява доказателства, които да опорочат същия този протест, анализаторът коментира: "Това е основната причина много хора да обвиняват прокуратурата в погазване на презумпцията за невиновност. Тази презумпция се потъпква непрекъснато с натъртването на думата „обвиняем“ пред нечие име. Историята е показала, че много малко от хората, които са били обвиняеми, са били осъдени; и второ – че някой човек е обвиняем, не го прави автоматично престъпник. Разгласяването на веществени доказателства добавя определени нюанси към тази критика. Да, за част от хората това ще подейства по-скоро като катализатор, а не като демотиватор да присъстват на протеста.

Георги Харизанов коментира и исканията за оставката на вътрешния министър Младен Маринов заради напрежението край „Росенец“ и недопускането на граждани до плажа, насилието над протестиращи, арестите в ГДБОП от края на месец юни.

"Арестите в ГДБОП показват, че Министерството на вътрешните работи има желание да се прочиства от хора, които нарушават правилата, и че над ръководни фактори няма разпънат политически или полицейски чадър. Колкото до случая „Росенец" – ситуацията стана много сложна. Първоначалното заявление на господин Иванов беше за протест, който да стигне до малкия плаж, разположен до резиденцията на фирма „Хермес Солар“, която господин Ахмед Доган обитава. След като впоследствие е пуснато заявление от привърженици на ДПС, те са препречили този път и няма как по този път да се стигне до въпросния плаж без колизия между двете групи. Не считам, че МВР е навредило на обществения интерес, предотвратявайки сблъсък. Кметът на Бургас в ранния следобед, след като беше повикан от представителите на „Демократична България“, по алтернативен маршрут осигури случването на това събитие. Слабост ли е било на МВР, че не го е осигурило преди това – може би, но аз смятам, че след като не се стигна до сблъсъци и накрая привържениците на „Демократична България“ и ДПС пяха химна на плажа и дори изпиха по една бира заедно, не е основание за нечия оставка."

Има ли паралел между протестите през 2013 година срещу правителството на Пламен Орешарски и случващото се днес? 

"В момента ДПС стои встрани от политическите спорове, които се разгарят, тъй като основната критика на протеста е насочена към главния прокурор и премиера. Приликата с 2013 година е многообразността на протеста и това, че в него присъстват и политически партии, които са пряко заинтересовани от това техните конкуренти да сдадат властта. Разликите са в многочислеността и съвсем различната обществена енергия. През 2013 година като че ли нямаше и толкова много партийни лидери и политици, които искаха да оглавят недоволството. Сега желаещите да оглавят този протест като че ли са повече от протестиращите на моменти, което до известна степен омаловажава позицията на активните граждани, които, според мен, към този момент са мнозинство на площада.

Могат ли тези протести да променят политическата и обществена парадигма в България?

"Мисля, че да. Най-малкото в стила на работа и на говорене на управляващите, но нищо чудно в някакъв момент тези протести да доведат до кадрови промени в изпълнителната власт. Не виждам как биха довели до промени в прокуратурата, тъй като и сегашният главен прокурор, и мнозинството във ВСС трудно биха променили позицията си в рамките на този мандат. Виждаме изключително солидната – както явна, така и скрита – подкрепа, с която се ползва господин Гешев в рамките на този ВСС, и не мисля, че граждански натиск може да доведе до промени в прокуратурата. Дано да доведе до промени в поведението й – имам предвид включително избирателното разгласяване от прокуратурата на доказателства за обвиняеми.

Ще има ли предсрочни избори?

Според мен за момента предсрочни избори няма да има. Създава се усещане, че едва ли не цяла България иска оставката на управлението. Трезвият преглед на събитията показва, че всички опозиционни партии, заедно с гражданското общество, успяват да съберат в София около 10 хиляди души на протест. Във Варна бяха стотина човека, предвождани от господин Копейкин. Освен това едни предсрочни избори могат да се случат най-рано през януари или февруари 2021 година, т.е. месец преди редовните. Цялото това упражнение е действително безсмислено. Поне за днес на терена очевидно няма политическа сила, която да победи ГЕРБ на избори. Програмата-максимум, която този протест може да постигне, е по-високо качество на управлението, а не край на управлението. /Дойче веле
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147