Ал. Йорданов: Неудобни думи: Честит национален празник, полски приятели!

Избрано 03.05.2022 17:27 Снимка: ДНЕС+

Ал. Йорданов: Неудобни думи: Честит национален празник, полски приятели!

Днес Полша чества своя национален празник. На този ден, преди 231 години е приета Полската Конституция, която е първата в Европа модерна Конституция.

По този повод евродепутатът от коалицията ГЕРБ-СДС Александър Йорданов написан поздравителен адрес :

Преди 231 години на днешния ден - 3 май, през 1791 г., е приета първата в Европа модерна конституция. Това е полската конституция. Това се случва само 4 години след приемането на американската конституция. Едва шест години по-късно, през април 1797 г., руският император Павел подписва Манифест за тридневната ангария, с който се ограничава използването на труда на крепостните селяни. В руската историография този акт се определя като „скромна стъпка” в посока на премахването на крепостното робство, в което тогава са живеели 23 милиона души. Неслучайно наричат Русия държава на робството, в която незачитането на човешките права и свободи е дълговековна традиция. Наблюдаваме я и в наши дни, когато властта преследва всяка свободна мисъл и репресира всички граждани, които се противопоставят на диктаторския режим в Кремъл.
Българската конституция, известна още като Търновска, е приета 88 години след полската и 39 години преди руската. Полша приема конституция 127 години преди Русия. Това обяснява факта защо днес Полша е свободна и демократична страна, а Русия не е такава.
През 1791 г. Франция, Англия и Австро-Унгария приветстват политическите реформи в Полша. В Париж приемат новия полски основен държавен закон като знак за солидарност с революционните промени на континента. Но не така мислят в Прусия и в Руската империя. 97-хилядна руска армия нахлува на полска територия. Варшава е обсадена и през 1793 г. се осъществява т.нар. втора подялба на Полша. Полската конституция е отменена и забранена.
Защо е важна за Европа и света конституцията от 3 май 1791 г.? Защото тя въвежда за първи път подялба на властта на законодателна, изпълнителна и съдебна, т.е. изразява стремеж към справедливо обществено устройство. Нещо, което днес, 231 години по-късно, в България все още е проблем. По време на комунистическия режим това бе проблем, защото тогавашната конституция бе антидемократична. Тя още в своя член първи бе записала ръководната роля на управляващата комунистическа партия. Днес имаме демократична Конституция, но управляващите много често се държат в хипотезата на член първи от комунистическата конституция. Те смятат, че всичко им е позволено. Разхайтили са се, разгащили са се. Не зачитат разделението на властите. Техни представители в изпълнителната и в законодателната власт непрестанно атакуват независимата съдебна власт. Трън в очите им е главният прокурор, ликвидираха и специализираното правосъдие, като така погазиха върховенството на закона. Това им решение стана повод да празнуват много български олигарси - крадци на прехода, включително и тези, които се укриват от върховенството на закона в чужбина. В деня, когато в българския парламент бе взето това решение се излапаха планини от торти и излочиха реки от шампанско.
Нима президентът случайно или от незнание, наруши Конституцията и назначи за министър гражданин, който бе подал декларация с невярно съдържание, с цел да заеме по този противоконституционен начин високия пост? Днес този гражданин тогава на далечна Канада е премиер на България. И разделението на властите отново е проблематизирано. Но защо е така у нас. Причини със сигурност има много. Една от тях е отсъствието на гражданска култура. Друга - навиците от времето на комунистическия режим. Но има и олигархично задкулисие, което монтира политически пионки на власт. Има и руско задкулисие, което се доволства със свои марионетки у нас. Нека никога не забравяме, че имаше и граждани, които се представяха за „демократи“, но през 2020 г. коленичеха пред българския президент. Това също бе нарушение на Конституцията. Защото тя дава права на гражданите, а колениченето пред властта е израз на пожелано от тях безправие. Желание за унижение. Конституцията, образно казано, изправя гражданите, а колениченето им пред силните на деня ги снишава и смалява.
След възстановяването на независимостта на полската държава през 1918 г. Трети май се отбелязва като национален празник на Полша. По време на германската и съветската окупация на страната празнуването му е било забранено. Но гордите и изправени поляци са чествали този ден нелегално. Комунистическата власт след Втората световна война също не позволява да се празнува Денят на Конституцията. Едва през 1990 г., след падането на комунистическия режим, Трети май е провъзгласен за национален празник.
Честит празник, скъпи полски приятели!

Още по темата

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027