Търсенето на петрол може да нарасне с най-бързия темп в историята през 2021-а

ЕС и Свят 16.06.2020 20:06 Снимка: ДНЕС+

Търсенето на петрол може да нарасне с най-бързия темп в историята през 2021-а

Търсенето на петрол в световен мащаб може да нарасне с най-бързия темп в историята на пазара през следващата 2021 година и може да достигне нивата отпреди кризата в рамките на години, освен ако не бъдат възприети нови екологични политики. Това обявиха от Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирани от "Гардиън".

МАЕ прогнозира, че дневното потребление на петрол в света може да нарасне с 5,7 млн. барела през следващата година, което би било най-бързото годишно нарастване в историята, до средно 97 млн. барела петрол дневно през 2021 година.

Прогнозите за търсенето през следващата година са по-ниски от нивата, регистрирани през 2019 г., тъй като рекордното възстановяване само частично ще компенсира силния срив в търсенето на петрол, предизвикан от пандемията от новия коронавирус, който се очаква да изтрие средно 8,1 млн. барела петрол дневно от световното търсене през 2020 г.

Ала световното търсене на петрол би могло да се върне към нивата отпреди кризата още през 2022 г., ако правителствата избегнат втора вълна на епидемията от коронавирус и рестартират авиационната индустрия, без да приемат нови планове за увеличаване на инвестициите в чиста енергия.

Последният доклад за петрола на МАЕ, използван от много големи икономики за подпомагане на формирането на техните енергийни политики, поставя под съмнение твърденията на някои, че коронавирусът вече е предизвикал краен спад на търсенето на петрол.

МАЕ предупреди, че проактивни правителствени политики все пак ще са необходими, за да се постигне пик на световното търсене на петрол в края на това десетилетие и да се помогне на света да се насочи към по-чисти горива.

Фатих Бирол, изпълнителният директор на МАЕ, подчерта, че твърденията, че светът вече е достигнал пика на петрола, са "преувеличени" и предупреди, че това може да не се осъществи, ако правителствата не ускорят инвестициите в чиста енергия като част от зелен план за икономическо възстановяване.

"Искам да повторя, само видеоконференциите няма да решат нашите енергийни и климатични предизвикателства. Нуждаем се от правилните правителствени политики", настоя Бирол и допълни: "Промяна в начина на живот няма да ни донесе пик и спад в търсенето на петрол."

Енергийните икономисти, включително тези от петролния гигант BP, смятат, че пандемията може да ускори пика и спада на потреблението на петрол, който беше прогнозиран за втората половина на 2020-те години.

BP преразгледа виждането си за дългосрочното търсене на петрол и пазарните цени за следващите три десетилетия значително след епидемията, като предизвика понижение от 17 млрд. долара на стойността на бизнеса си в понеделник.

Компанията заяви, че средната прогноза за цената на петрола до 2050 г. е спаднала от 75 до 55 долара за барел, тъй като дългосрочното търсене на петрол ще бъде по-ниско от очакваното по-рано, което означава, че някои от нейните проекти за проучване и добив могат да се окажат нерентабилни./news.bg

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827