Световни медии: Европа отваря границите си, а Китай се опасява от втора вълна на COVID-19

ЕС и Свят 15.06.2020 09:48 Снимка: ДНЕС+

Световни медии: Европа отваря границите си, а Китай се опасява от втора вълна на COVID-19

Европа отваря границите си след наложените заради коронавируса ограничителни мерки, но Китай отбелязва нов ръст на заразените с коронавирус, гласи заглавие на френския в. "Монд".

Засилването на опасенията от втора вълна на коронавируса в Китай се случи в момент, когато Белгия, Германия, Гърция и Франция стават първите страни от ЕС, възстановяващи свободното движение за гражданите на европейски страни. Гърция стига дори по-далеч, канейки посетители от региони извън ЕС, включително Австралия, Нова Зеландия, Китай, Южна Корея и Япония, предаде БТА. 

В същото време здравната криза се засилва в Латинска Америка. Смъртността в Иран нараства, а Индия се засилват опасенията, че болничните легла може да не стигнат. Русия пък извършва ново преброяване на броя на смъртните случаи, използвайки нов метод, отбелязва френското издание.

Великобритания може да отмени в края на юни правилото за поддържане на дистанция от два метра поради положителния ефект, който подобно решение би оказало върху бизнеса, гласи акцент на британския в. "Дейли мейл". Правилото ще бъде преразгледано от комисия, съставена от учени и икономисти, които ще трябва да вземат решението си преди очакваното отваряне на баровете и ресторантите на 4 юли. Решението обаче ще бъде взето от политиците, а не учените, подчерта финансовият министър Риши Сунак.

Пандемията доказа, че неравенството е смъртоносно, гласи заглавието на редакционна статия на британския в. "Гардиън", който припомня, че бедните и представителите на малцинствата дават далеч по-голям процент жертви на Ковид-19 от по-богатите и по-бели групи.

Министрите от британското правителство обаче не искат да обърнат внимание на неравенството, което то се задълбочи по време на продължаващото вече десетилетие управление на торите - въпреки изявлението на премиера Борис Джонсън миналия месец, че борбата срещу вируса се води от цялото човечество, отбелязва британското издание. Пътят на пандемията обаче показва, че в бедните райони на Англия и Уелс процентът на жертвите е повече от два пъти по-голям, отколкото в по-богатите райони. Непропорционално висок е и броят на жертвите сред чернокожите британци и представителите на малцинствата.

Причината за това е, че Великобритания е едно място, където се запазва значително неравенство. Дори в нормални времена бедните умират по-рано от богатите, животът в дискриминация води до по-лошо здраве. Коронавирусът подчерта и засили това неравенство, водейки до смъртоносни резултати. Министрите обаче предпочитат да говорят за уязвимостта на хората с нестабилно здраве и възрастните, вместо да обърнат внимание на социалния компонент на здравеопазването, подчертава в. "Гардиън".

Икономическите проблеми, свързани с пандемията може да продължат с години, пише в. "Вашингтон пост". В момент, когато Белият дом празнува първите признаци за възстановяване на пазара на труда, изглежда че отпечатъкът на пандемията върху американската икономика се превръща в белег. Това, което започна в Китай преди пет месеца, изглеждайки като далечна заплаха за доставките на американските фабрики, се превърна в огромен спад на потребителските и бизнес разходи, който може да оказва негативно икономическо въздействие в продължение на години. Поради влиянието на пандемията домакинствата в САЩ загубиха над 6,5 трилиона долара - приблизително равни на цялата икономика на Франция и Великобритания. Безработицата в Америка, достигнала преди два месеца най-ниското си равнище от половин век, достигна най-високото от 90 години насам, посочи ръководителят на американския Федерален резерв Джером Пауъл, определяйки дължащата се на коронавируса криза като "най-тежкия икономически шок" в съвременната история на САЩ.

Възможно е обаче и бързо възстановяване на икономиката: близо 90 на сто от 20-те милиона служители, загубили работата си през април, заявиха, че са били отстранени временно и очакват да се върнат на работните си места, отбелязва в. "Вашингтон пост". Според икономистът от агенция "Мудис" Марк Занди, икономиката на САЩ ще има нужда от още 1 трилион долара федерална помощ, за да избегне рецесия./БТА

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147